Většina benešovských restaurací má nekuřácké prostory. Někde jsou tato místa oddělena dveřmi, jinde pouze otevřeným průchodem.
„V prvním patře máme nekuřácký salónek a v zadní části je kouření zakázáno od rána do tří hodin odpoledne,“ řekl majitel restaurace Zlatá Hvězda Karel Myslivec.
Omezení kouření přes dobu obědů je velmi žádané. Klára Zárubová, majitelka restaurace a kavárny Fantazie, k tomu říká: „Slyšela jsem od velké spousty nekuřáků, že jim vadí přijít po obědě do zaměstnání a být při tom cítit kouřem.“
Restaurace Fantazie je pravděpodobně první nekuřácká restaurace v Benešově. „Já i manžel jsme nekuřáci, naši zaměstnanci také nekouří a lidé si toto prostředí pochvalují,“ dodala Zárubová.
Radek Jeníček z restaurace Bedrock si přeje, aby zákon zakázal kouření všude. „Když zakážu kouření u nás, tak přijdu o zákazníky, když to bude plošný zákaz, kuřáci nebudou mít na vybranou a někam půjdou.“
Hostinští se shodují, že kuřák si po obědě velmi rád zapálí, proto jsou nekuřácká omezení během obědů na místě pro lidi, kteří tomuto zlozvyku neholdují.
Plošný zákaz kouření by ale těžce dopadl i na restaurace, které nekuřácké prostory už mají. „Investovali jsme do odsávacích zařízení poměrně dost peněz a tahle investice by poté ztrácela smysl,“ stěžovala si vedoucí z restaurace U Kovářů. O tom, zda se v restauracích přestane kouřit úplně, se rozhodne možná už v červnu.

Nekuřácké hospody? Nejspíš až v červnu

Praha/ O tom, zda se skutečně kouření v restauracích zakáže, rozhodnou poslanci zřejmě na červnové schůzi. Naposledy protikuřácký zákon vrátili do druhého čtení kvůli nepřehlednosti pozměňovacích návrhů. Předkladatel zákona poslanec Boris Šťastný (ODS) proto vytvořil kompletní pozměňující návrh. Pro ten chce získat širokou podporu napříč stranami. Šanci má, protože návrh je oproštěný od konfliktních bodů. „Například v něm není regulace kouření v hostinských zařízeních, o těchto záležitostech by poslanci hlasovali zvlášť,“ říká poslanec, který hodlá i nadále trvat na absolutním zákazu kouření v restauracích. Zároveň ale chce navrhnout kompromisní variantu, která bude počítat se stavebně oddělenými a větranými částmi určené kuřákům.
Zákaz kouření v restauracích si přeje více než polovina lidí. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, který proběhl v únoru. Tři čtvrtiny dotázaných (76 procent) se vyslovily i proti kouření na pracovišti.
Podle Šťastného přitom zaměstnanci hostinských zařízení patří k jediné profesi, kde se na pracovišti nedodržuje zákoník práce. Ten totiž dává zaměstnancům právo na nekuřácké pracovní prostředí. „V Česku se to týká více než 90 tisíc zaměstnanců v pohostinství,“ dodává Šťastný.