„U nás se platí 500 korun za osobu. Ja nás doma pět, takže je to docela pěkná suma. Ale to mi tolik nevadí, jako to, že máme jenom jednu popelnici,“ uvedla mladá žena, která si údajně z obavy před reakcí okolí nepřála zveřejnit jméno.

„Nepřijde mi fér, aby měla několikačlenná rodina k dispozici jednu popelnici stejně, jako člověk, který bydlí sám. Ten má za pětikilo celou popelnici jenom pro sebe,“ pokračuje matka tří dětí.

Podobný názor sdílí i další občan Krhanic. Ale ani on nenašel odvahu uvést do novin své jméno.

„Víte, my jsme malá obec a každý si tu vidí do talíře. U nás to funguje jako v jednom vtipu, že jeden řekne o druhém, že je hlupák a třetí mu přijde rozbít nos. A co se týká těch popelnic? Také se mi nelíbí způsob, jakým musíme za vyvážení platit. Už se mi několikrát stalo, že mi jí ani nevyvezli,“ posteskl si stařík, který i přes svůj věk neztrácí optimismus. „Bydlím s mladými v jednom domě a tak jim chci pomoct alespoň tím, že zaplatím za celou rodinu třeba právě popelnici,“ dodal.

Jak to ale vypadá, mladá žena se zlobí zbytečně. To, že má pětičlenná jen jednu popelnici, je jen její chyba.

„Hranice, kdy má rodina nárok jen na jednu popelnici jsou čtyři osoby. Jakmile jich je pět, už má nárok na dvě popelnice a i na dvě známky,“ vysvětlil starosta Krhanic Aleš Papoušek s tím, že vyhlášku, která stanovuje počet popelnic a výši poplatků kontroluje ministerstvo vnitra a tedy není možné si ji svévolně upravovat.

Poplatky za popelnice

Fyzická osoba s trv. pobytem ⋌500,–
Dítě do 1 roku ⋌0,–
Dítě do 15 let ⋌300,–
Fyzická osoba 75 a více let ⋌300,–
Inval. důchodce, ZTP, ZTP/P ⋌300,–