VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školy od tradičního rozmístění lavic upouští

Divišov – Dát vale tradičnímu rozmístění lavic ve třech řadách za sebou se rozhodli například v učebnách prvního stupně na Základní škole Divišov.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Někde od lavic ve třech řadách za sebou upouští.Foto: Ilustrační foto: Jan Vraný

 Přestože se nebrání argumentu, že důvodem k onomu rozmístění lavic může být snaha, aby všechny děti viděly stejně a měly stejné podmínky, míní, že takováto koncepce třídy s sebou nese určité nevýhody jak pro samotnou výuku tak i pro spolupráci žáků při práci ve skupinách. Děti na sebe nevidí, nemohou na sebe bezprostředně reagovat a při komunikaci se jeden na druhého musí nutně otočit.

Výhody alternativního uspořádání lavic se ale nelíbí některým rodičům. Stěžují si, že tím, že jejich děti sedí zády k tabuli, nestíhají z ní vše včas opsat a z neustálého otáčení mají problémy s krční páteří.

„Děti někdy pracují ve skupinách, kdy mají sražené stolky k sobě. Takže občas nastane situace, kdy sedí skutečně zády k tabuli. Ale to jsou pouze výjimečné situace. Jinak máme v některých třídách prvního stupně organizovanou výuku pomocí takzvaných hnízd, kdy žáci nesedí k tabuli zády, ale bokem," vysvětlil ředitel Základní školy Divišov Petr Lunga.

Lavice uspořádané do písmene „U", kdy dvě děti sedí čelem ke katedře, dvě na levé a dvě na pravé straně je podle slov ředitele školy čistě volba vyučujícího, který dává přednost před frontální výukou (všichni obráceni čelem k tabuli) výuce skupinové. Vždy ale musí dbát na to, aby hnízda nebyla rovnoběžně se stěnami třídy, ale natočená tak, aby byl úhel co nejmenší.

„Není to žádné nařízení, kterého by se pedagogové na naší škole museli držet. Někdo jen způsob výuky pomocí zmiňovaných hnízd preferuje, jiný dává přednost tradičnímu uspořádání lavic," poznamenal Petr Lunga, který tvrdí, že žádné negativní reakce ze strany rodičů žáků na moderní metody výuky zatím nezaznamenal. Kdyby se to k němu prý doneslo, okamžitě by situaci začal ve spolupráci s rodiči a třídním učitelem řešit. Navíc předpokládá, že vyučující systém uspořádání třídy s žáky konzultuje, a ti ač se jedná o první stupeň, dokáží říct, zda jim to vyhovuje či nikoliv.

„Určitě to není tak, že paní učitelka řekne, že to bude takhle a takhle a na názory žáků nebere ohledy," je přesvědčený ředitel školy.

Také jemu se daleko víc líbí systém, kdy děti pracují společně, radí si, vypomáhají si, než když každý pracuje výhradně sám.

„Pokud se rodiče shodnou na tom, že hnízda jejich dětem nevyhovují, vrátíme lavice do tradičních formací. Na prvním místě jsou žáci. Chodím do tříd na hospitace, takže všechno řádně prošetřím a proberu s vyučujícími," slíbil na závěr Petr Lunga.

Odlišný způsob uspořádání školních lavic mají například i v Základní škole Na Karlově v Benešově. Jak potvrdil její ředitel Svatopluk Česák, také tam sedí při některých hodinách žáci k tabuli zády.

„Sedí tak při skupinových pracích, kdy zpravidla nemusí sledovat tabuli. Ale standard to u nás rozhodně není," zdůraznil ředitel ZŠ Na Karlově.

A co na sezení bokem či dokonce zády ke katedře říká primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Marie Mrvová?

„Já si myslím, že pokud mají děti možnost měnit během dne polohu, třeba v prvních třídách, kdy občas sedí na zemi na koberci, tak je to výhoda," uvedla lékařka.

Jiné je to ale prý v případě jestliže sedí žák v lavici ve tvaru „U" a má tedy celé dopoledne hlavu natočenou na jednu stranu. Tehdy mohou mít citlivější jedinci problémy s krční páteří.

„Hlavně pokud by tak seděli celý školní rok. V takovém případě bych doporučovala místa měnit. Aby jednou seděli uprostřed toho účka, po čase si přesedli na levou stranu a po dalším zase na pravou stranu. Rozhodně by takhle neměli trávit v kuse několik hodin," zdůraznila primářka rehabilitačního oddělení benešovské nemocnice.

„Ale jinak, pokud jsou tam možnosti nějaké alternativní polohy, nevidím v tom problém," zopakovala Marie Mrvová a dodala, že zátěž pro páteř je i když sedí žáci v lavici třeba osm hodin čelem k tabuli. Nemusí být ani bokem.

Autor: Martina Křečková

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Na obloze bude možné pozorovat meteorologický roj Geminidy.

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Rozšířenou skládku na komunální odpad u Votic slavnostně otevřeli

Votice - Komunální odpad z Voticka, Sedlčanska, Sedlecka, Mladovožicka i Bechyňska bude ještě minimálně osm let kam vozit. A to díky rozšíření dosavadní skládky u Votic, kde během tří měsíců vznikly dva nové boxy k uskladnění odpadu.

Němčinu studenti procvičovali v Albstadtu

Vlašim - Už dvacet let mají tradici výměnné pobyty studentů z Vlašimi. Devět studentů obchodní akademie a osm z gymnázia strávilo týden v rodinách žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu, městě ve spolkové zemi Bádensku – Württembersku.

AKTUALIZOVÁNO

Pozor, hrozí kolony! Středa 13. prosince je ve znamení dopravních nehod

Olbramovice /FOTOGALERIE/ - Čtyři osobní vozidla se srazila ve středu 13. prosince před devátou hodinou ranní v Olbramovicích.

Češi skončili v bitvě národů ve freestyle motokrosu na třetím místě

Oberhausen - Nejlepší národní týmy bojovali v německém Oberhausenu. Prestižní akce se zúčastnili také tři čeští freestyle motokrosaři – Libor Podmol, Martin Koreň a Matěj Česák. Naopak dorazit nemohli zranění Filip Podmol a Petr Pilát. Týmy soutěžily proti sobě v disciplínách MAXXIS Best Whip, Synchro, Rockwell Best Trick a Freestyle. Češi nakonec skončili na třetím místě. Z vítězství se radovali Australané, druzí byli Němci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT