VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školy mají zápisy prvňáků už za sebou

Benešovsko – Zatímco některé základní školy na Benešovsku mají zápisy dětí do prvních tříd už za sebou, jinde na své budoucí žáčky teprve čekají.

26.1.2015
SDÍLEJ:

Některé základní školy mají zápisy dětí do prvních tříd už za sebou.Foto: Ilustrační foto: Šárka Hoblíková

„U nás ve škole byl zápis už minulý týden," uvedla ředitelka Základní školy a Mateřské školy Louňovice pod Blaníkem Ivana Kočová.

Ve středu 21. ledna si přišlo prohlédnout svou školu pět dětí. To ale nemusí být konečný počet nových školáků. Druhé kolo zápisu plánuje ředitelka školy v průběhu března.

„My jsme malotřídka. Ještě loni jsme měli pouze jednu třídu, kam chodily děti od první do páté třídy, ale pro tento školní rok se nám podařilo, po opravdu dlouhé době otevřít třídy dvě. Jednu pro první stupeň a další pro druhý stupeň," pochlubila se Ivana Kočová.

Aby měla louňovická škola v budoucnu ještě více žáků, rozhodla se zkušená pedagožka právě pro doplňující zápis. S tím vyčkává na dobu, kdy budou mít všechny základní školy zápisy ukončené, a to by mělo být podle jejích slov 15. února. Tehdy budou mít děti možnost přihlásit se do školy, která pracujeme v programu Začít spolu.

Ten funguje v České republice v mateřských školách od roku 1994, v základních školách si své místo našel o dva roky později. Jde o vzdělávací program zdůrazňující individuální přístup k dítěti, partnerství školy, rodiny a širší společnosti v oblasti výchovy a vzdělávání.

Kde na zápisy teprve čekají, jsou například Základní škola Netvořice, Teplýšovice, Miličín, Olbramovice, Chocerady, Načeradec či všechny základní školy v Benešově. Ty mají tento slavnostní akt naplánovaný hned na dva dny. Na středu 28. a na čtvrtek 29. ledna.

„My pro příští školní rok otevíráme tři první třídy a to z toho důvodu, že nám končí tři deváté ročníky. Takže na víc prvních tříd nemáme prostorovou kapacitu," vysvětlila ředitelka benešovské Základní školy Jiráskova Milena Prášková, která má obavy, že tentokrát bude v každé první třídě až třicet žáčků, což je maximální počet, který povoluje zákon.

V případě, že by k zápisu přišlo víc než devadesát dětí, které do Jiráskovky spádově patří, musela by škola buď požádat zřizovatele o výjimku v počtu dětí v jedné třídě, nebo se dohodnout s rodiči budoucích školáčků, aby své ratolesti přihlásili do jiné benešovské základky.

„Zatím jsme nikdy o výjimku žádat nemuseli, protože pokaždé nám jak Základní škola Dukelská, tak Na Karlově vyšla vstříc, a žáky, které jsme nemohli přijmout, vzala.

Podle Mileny Práškové je nejlepší varianta ta, kdy mohou otevřít čtyři první třídy. V tu chvíli se počet dětí v jedné třídě pohybuje kolem pětadvaceti a to je prý optimální množství.

Letošní zápis v Základní škole Jiráskova bude formou pohádky. O jakou se bude ale jednat, ředitelka Milena Prášková prozradit nechtěla. Prý by tím připravila děti o překvapení. Takže jestli to bude O Smolíčkovi, O třech neposlušných kůzlátkách, O Červené Karkulce nebo nějaká úplně jiná se prckové dozví až přímo ve třídě.

„Jediné, co vám prozradím, že děti budou plnit formou hry úkoly v rámci dané pohádky, až dojdou k cíli. Je to z toho důvodu, aby neměli pocit, že je zkoušíme," poznamenala pedagožka.

Po celou dobu si děti ponesou desky, kam budou za plnění úkolů dostávat nejrůznější razítka. Na konci pak uvidí výsledek, jak obstály.

A jak odpověděla Milena Prášková na otázku, zda disponuje její škola přípravnou třídou?

„Naše škola nabízí pouze kurzy pro mateřské školy. Akce se jmenuje Zvykáme si na školu, a její podstatou je, že budoucí předškoláci chodí jeden den v měsíci do školy, kde je dětskou formou učíme, co je bude čekat. Kdo ale příští školní rok přípravnou třídu pro patnáct dětí otevře je ZŠ Dukelská," prozradila Milena Prášková.

„Ministr školství v některém z médií uvedl, že přípravné třídy by měly pomoct tam, kde jsou přeplněné mateřské školy. Vize do budoucna tedy je, že pokud bude zájem z řad rodičů, zřídíme přípravnou třídu i my a budeme si děti připravovat na nástup do školy," dodala ředitelka Základní školy Jiráskova.

Autor: Martina Křečková

26.1.2015
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení