„U nás ve škole byl zápis už minulý týden," uvedla ředitelka Základní školy a Mateřské školy Louňovice pod Blaníkem Ivana Kočová.

Ve středu 21. ledna si přišlo prohlédnout svou školu pět dětí. To ale nemusí být konečný počet nových školáků. Druhé kolo zápisu plánuje ředitelka školy v průběhu března.

„My jsme malotřídka. Ještě loni jsme měli pouze jednu třídu, kam chodily děti od první do páté třídy, ale pro tento školní rok se nám podařilo, po opravdu dlouhé době otevřít třídy dvě. Jednu pro první stupeň a další pro druhý stupeň," pochlubila se Ivana Kočová.

Aby měla louňovická škola v budoucnu ještě více žáků, rozhodla se zkušená pedagožka právě pro doplňující zápis. S tím vyčkává na dobu, kdy budou mít všechny základní školy zápisy ukončené, a to by mělo být podle jejích slov 15. února. Tehdy budou mít děti možnost přihlásit se do školy, která pracujeme v programu Začít spolu.

Ten funguje v České republice v mateřských školách od roku 1994, v základních školách si své místo našel o dva roky později. Jde o vzdělávací program zdůrazňující individuální přístup k dítěti, partnerství školy, rodiny a širší společnosti v oblasti výchovy a vzdělávání.

Kde na zápisy teprve čekají, jsou například Základní škola Netvořice, Teplýšovice, Miličín, Olbramovice, Chocerady, Načeradec či všechny základní školy v Benešově. Ty mají tento slavnostní akt naplánovaný hned na dva dny. Na středu 28. a na čtvrtek 29. ledna.

„My pro příští školní rok otevíráme tři první třídy a to z toho důvodu, že nám končí tři deváté ročníky. Takže na víc prvních tříd nemáme prostorovou kapacitu," vysvětlila ředitelka benešovské Základní školy Jiráskova Milena Prášková, která má obavy, že tentokrát bude v každé první třídě až třicet žáčků, což je maximální počet, který povoluje zákon.

V případě, že by k zápisu přišlo víc než devadesát dětí, které do Jiráskovky spádově patří, musela by škola buď požádat zřizovatele o výjimku v počtu dětí v jedné třídě, nebo se dohodnout s rodiči budoucích školáčků, aby své ratolesti přihlásili do jiné benešovské základky.

„Zatím jsme nikdy o výjimku žádat nemuseli, protože pokaždé nám jak Základní škola Dukelská, tak Na Karlově vyšla vstříc, a žáky, které jsme nemohli přijmout, vzala.

Podle Mileny Práškové je nejlepší varianta ta, kdy mohou otevřít čtyři první třídy. V tu chvíli se počet dětí v jedné třídě pohybuje kolem pětadvaceti a to je prý optimální množství.

Letošní zápis v Základní škole Jiráskova bude formou pohádky. O jakou se bude ale jednat, ředitelka Milena Prášková prozradit nechtěla. Prý by tím připravila děti o překvapení. Takže jestli to bude O Smolíčkovi, O třech neposlušných kůzlátkách, O Červené Karkulce nebo nějaká úplně jiná se prckové dozví až přímo ve třídě.

„Jediné, co vám prozradím, že děti budou plnit formou hry úkoly v rámci dané pohádky, až dojdou k cíli. Je to z toho důvodu, aby neměli pocit, že je zkoušíme," poznamenala pedagožka.

Po celou dobu si děti ponesou desky, kam budou za plnění úkolů dostávat nejrůznější razítka. Na konci pak uvidí výsledek, jak obstály.

A jak odpověděla Milena Prášková na otázku, zda disponuje její škola přípravnou třídou?

„Naše škola nabízí pouze kurzy pro mateřské školy. Akce se jmenuje Zvykáme si na školu, a její podstatou je, že budoucí předškoláci chodí jeden den v měsíci do školy, kde je dětskou formou učíme, co je bude čekat. Kdo ale příští školní rok přípravnou třídu pro patnáct dětí otevře je ZŠ Dukelská," prozradila Milena Prášková.

„Ministr školství v některém z médií uvedl, že přípravné třídy by měly pomoct tam, kde jsou přeplněné mateřské školy. Vize do budoucna tedy je, že pokud bude zájem z řad rodičů, zřídíme přípravnou třídu i my a budeme si děti připravovat na nástup do školy," dodala ředitelka Základní školy Jiráskova.