Když v zastupitelstvu došlo na začátku roku 2016 k veletoči a TOP 09 se otevřeně přidala s KSČM a ANO na stranu ČSSD a vytvořila koalici schopnou svrhnout dosavadní benešovskou vládu VPM, STAN a ODS, přizval si nový lídr města Petr Hostek, do čela radnice i Natašu Brukovou.

Politička měla na starosti mimo jiného i kulturu a Muzeum umění a designu. Po propuknutí skandálu s jeho někdejším vedením, které pod rouškou rozšiřování sbírek a didaktických předmětů utrácelo miliony za nákupy naprostých zbytečnosti, se právě Bruková snažila o obrodu muzea. Čelila při tom velkým tlakům dokonce i přímo z prostředí zřizovatele.

Tato veřejnosti neviditelná a nepříliš čitelná situace na radnici, která se netýkala jen muzea samotného, pak přinesla několik dlouhodobých pracovních neschopností zaměstnankyň města. Začala je tajemnice Miluše Stibůrková. Ta po necelém roce marodění nakonec z radnice odešla. Důvody jejího onemocnění byly a dodnes zůstávají veřejnosti neznámé. A obdobné to bylo i u dalších zaměstnankyň – provozní ředitelky muzea Jaroslavy Ballekové a místostarostky Nataši Brukové. A letos také právničky Magdy Zacharievy.

Už na začátku loňského prosince se k dlouhodobým pracovním neschopnostem vyjádřil i starosta Benešova Petr Hostek. „Styl řízení radnice je nyní trochu jiný, než dříve. Práce nabírá na hodně vysokých obrátkách,“ řekl a nabídl ženám svou pomoc.

Dostalo se jí nejspíš i Nataše Brukové, která letos na jaře překvapivě ukončila pracovní neschopnost a na konci března zaslala starostovi dopis s rezignací na post místostarostky i zastupitelky města.

Pro Brukovou pak město usnesením rady vytvořilo nový post - zástupkyni ředitelky příspěvkové organizace Pečovatelská služba okresu Benešov. Ta vznikla před deseti lety a celou tu dobu měla ve vedení jen ředitelku, Alenu Králíčkovou.

Krátce po rozhodnutí rady o celé záležitosti hovořil i Petr Hostek. „Paní Bruková by ráda po ukončení své pracovní neschopnosti uplatnila zkušenosti, které získala v sociální oblasti.

Jako město bychom to rádi využili a předpokládám, že ji zaměstnáme v rámci sociální oblasti. Měla by se stát zástupkyní paní ředitelky Aleny Králíčkové,“ řekl.

Jenže, po krátké době Nataša Bruková skončila i na postu zástupkyně ředitelky pečovatelské služby.

„Nebyl to vyhazov. S paní Brukovou ředitelka příspěvkové organizace ukončila pracovní poměr ve zkušební době, kvůli pochybení v azylovém domě. Byla jím narušena udržitelnost projektu financovaného z EU. Paní Bruková měla za úkol přehlásit odběrné místo a to neudělala a objekt se zničehožnic ocitl bez elektřiny. Museli jsme to znovu přihlásit, což trvalo celý měsíc a barák musel být napájený provizorně,“ uvedl starosta Petr Hostek.

Podle Nataši Brukové chyba vycházela z nedorozumění při komunikaci s kontaktním místem energetiků. „Paní mě při přehlašování ujistila, že se už nemusím o nic starat, že přepis smlouvy zařídí. Jenže nezařídila,“ vysvětlila Nataša Bruková s tím, že město ani příspěvkovka kvůli provizoriu, které zajistila sama, nic neplatily. Celý svůj příběh na radnici pak uzavřela lakonicky: „Docela se mi ulevilo.“

Kritici řízení města ale tvrdí, že „vyšachování“ Brukové bylo dopředu připravené. Důkazy, však nepředložili. A tak zbývá už jen použít slova kultovní písně Mirka Černého, 100 let: Je všechno jenom náhoda? Sama Bruková odešla nyní také z ČSSD. Ujistila ale, že na podzim, se při volbách pokusí do komunální politiky vrátit.