V loňském roce pracovníci benešovské hygienické stanice zaznamenali pět případů výskytu klíšťovou encefalitidou.
Chcete-li se letos chránit před nákazou, máte právě v březnu možná poslední příležitost.
Imunitu zajistí druhá dávka vakcíny, která se obvykle aplikuje přibližně měsíc po první. Důležité je obě dávky stihnout před začátkem sezony klíšťat.
„Nejvhodnější je se nechat oočkovat na podzim nebo v zimě, ale je to samozřejmě možné celý rok. Základní očkování je tří dávkové a je stanoveno přesné očkovací schéma, které musí každý dodržet,“ uvedla Jitka Blažková, vedoucí protiepidemického oddělení z Krajské hygienické stanice se sídlem v Benešově.
S rostoucím věkem se zhoršuje závažnost nemoci a objevují se vážné zdravotní komplikace.
„Ohroženi jsou všichni, kteří nejsou oočkovaní. Nakazí-li se starší člověk, bývají u něj následky horší,“ řekla Jitka Blažková.
Klíšťovou encefalitidu si můžeme splést s chřipkou. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti kloubů. Po několika dnech ovšem obtíže odezní. Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, ke které se přidá zvracení. U nemocných můžeme zpozorovat i poruchy paměti, závratě nebo dezorientaci.
„Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů, ale pokud vím, tak ne všichni očkují,“ uvedla Jitka Blažková.
Hygienici upozorňují, že nejvíce rizikové jsou lesy a břehy řek. Doporučují proto při návštěvě těchto míst dbát na upnuté oblečení, a hlavně na dlouhé kalhoty.