„Tohle je závod pro věkové kategorie od jednoho roku do sta let," uvedla na začátek organizátorka závodu Jana Mužíková. „Jakmile se děcko udrží na nožičkách, může se zúčastnit, stejně jako ti, co se na nohách ne už, ale ještě udrží," zažertovala předsedkyně kulturní komise města Neveklov, která před čtyřmi lety s nápadem Neveklovské běhy pořádat, přišla.

Zatímco na start prvního ročníku se postavilo zhruba třicet běžců, letos byl jejich počet několikanásobně vyšší. Především co se týká královské trasy, tedy běhu na pět tisíc metrů. Ta byla ostatně vyvrcholením neveklovských běhů. Na její trať pustil startér 33 běžců. V mužské kategorii s časem 17 minut 36 sekund zvítězil Jan Kellner, v ženské, s časem 21 minut 42 sekund Martina Žabová.

Nejmladší účastnicí závodu byla teprve dvouletá Magdalénka Savarová, která po zaslouženém druhém místě usnula v kočárku a prospala i závod maminky Kateřiny Savara Roušavé na 1800 metrů. Nejstaršími účastníky byli Stanislav Rataj ze Sokola Sedlec Prčice a pan Jan Mareš z Benešova, oba shodně ročníky 1942 a oba si rovnou dali nejdelší, pětikilometrovou trasu.

„Bývaly doby, kdy jsem také běhala. Ale teď mi veškerý čas zabere organizace závodu," přiznala Jana Mužíková s tím, že čest sportovně založené rodiny zachraňuje alespoň dcera, syn a manžel, který v letošním roce běžel v Praze půlmaraton.

Aby mohl tento závod vzniknout, musí existovat parta zapálených jedinců, kteří každoročně pracují na úkor svého volného času, rodiny a bez nároku na honorář.

„Proto bych chtěla moc poděkovat Renatě a Romanovi Mošničkových, Marii Šaffkové, Jiřímu Čermákovi, Daně Roušavé, Janě Zimmelové, Růženě Chárové, manželům Vlachynšským, Aleně Palkovičové, žákům zdejší základní školy a celé řadě dalších, bez nichž by Neveklovské běhy nemohly být," dodala závěrem Jana Mužíková.