VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V krajském kole soutěže Zlatý erb uspěly i Votice

Praha - Když na vsi nechybí nadšení, dokáže obec připravit a udržovat své webové stránky aktuální často s větším elánem i profesionalitou než leckteré velké město. Stejně jako loni to ukázalo hodnocení v rámci soutěže Zlatý erb, do níž města a obce již tradičně přihlašují své internetové stránky. Ve Středočeském kraji se letos zapojilo 14 měst a 22 obcí.

2.4.2010
SDÍLEJ:

V sídle Středočeského kraje předal náměstek hejtmana Marcel Chládek ceny zástupcům radnic, které uspěly v krajském kole soutěže webových stránek měst a obcí Zlatý erb. Na snímku zástupci Votic.Foto: Milan Holakovský

V hodnocení poroty, mezi jejímiž členy dominovali informatici krajského úřadu, velmi dobře obstála webové prezentace Kostelce nad Černými lesy na Kolínsku. Při vyhlašování výsledků soutěže na krajském úřadu si zástupci tamější radnice přišli pro ocenění hned dvakrát. Za třetí místo v kategorii webů měst a za nejlepší elektronickou službu: přenosy ze zasedání zastupitelstva, které lze prostřednictvím internetu sledovat on-line – tedy v čase, kdy zástupci občanů skutečně jednají.

Právě zájem středočeských radnic o zavádění webových služeb na svých internetových stránkách potěšil předsedu středočeské poroty, poradce hejtmana pro oblast IT Jaroslava Lišku. „Nejčastěji to bývá možnost objednávat si přes internet termíny schůzek a jednání,“ připomněl.

Protože vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátního kola, budou kostelecké webové stránky zastupovat střední Čechy v republikovém klání. Společně s nimi postupují také dvě internetové prezentace z kladenského regionu: v kategorii měst získali prvenství Slánští a mezi obcemi drží letos primát Koleč. Obě radnice přitom dobře vědí, co je nyní čeká; s účastí v republikovém kole už mají zkušenosti. Slaný i Koleč totiž ve středočeském kole Zlatého erbu zvítězily už předloni.

V loňském roce byly nejlepším městem Mšeno na Mělnicku a mezi obcemi Ratměřice na Benešovsku, ocenění za nejlepší elektronickou službu putovalo do Černošic na Praze-západ.

Součástí hodnocení v rámci Zlatého erbu je také hlasování veřejnosti. Obyčejně bývá vyjádřením podpory, jakou nerenetovým stránkám své radnice „naklikají“ místní občané. Letos se s největší podporou setkal web obce Studený na Benešovsku, loni cenu veřejnosti získaly Bukovany na Příbramsku.

Na to, že soutěž, jež se letos koná už podvanácté, není samoúčelným předáváním certifikátů, které pak ozdobí stěny radnic, ukázalo už samotné předávání cen nejúspěšnějším účastníkům středočeského kola. „Rozhodli jsme se dát na web i veřejné zakázky, i když pak město bude pod velkým tlakem firem, které pečlivě sledují, kdo vyhrál a za jakou cenu,“ připomněl po převzetí ocenění za první místo starosta Slaného Ivo Rubík. Na to okamžitě reagoval náměstek hejtmana Marcel Chládek: „Tuhle možnost nabízíme obcím už tři čtvrtě roku prostřednictvím webových stránek kraje.“

A oba muži se hned během slavnosti domluvili, že se v této věci sejdou k dalšímu jednání.

Chládek je navíc přesvědčen, že užší spolupráce se správci internetových prezentací z radnic by výrazně mohla obohatit nabídku krajského webu. Na něj by rád doplnil odkazy na stránky jednotlivých obcí a měst – tím však představy o možných změnách nekončí. „Chybí mi stránka zaměřená ne cestovní ruch, kde by z jednoho místa bylo možno získat informace a současně si třeba i objednat lístek,“ řekl náměstek hejtmana.

Zvlášť v nynějším předvolebním čase se ale tyto záměry mohou setkat s kritikou politických oponentů. Ne že by je odmítali – poukazují naopak na zbytečné držení. Něco podobného se totiž plánovalo již za minulého vedení kraje – řada představ ale zůstala nenaplněna. „Noví vládci kraje vyházeli lidi, kteří připravovali rozmanité projekty,“ prohlásil bývalý hejtman Petr Bendl, podle něhož tak utrpěla nejen spolupráce s radnicemi, ale zejména s neziskovým sektorem – například v regionech Posázaví či Poberouní. „Ti lidé přitom neměli na čele napsáno Petr Bendl; byli potrestáni za to, že chtějí něco dělat, i když to s ODS nemělo nic společného,“ podtrhl někdejší hejtman.

Vítězové středočeského kola soutěže Zlatý erb 2010
Nejlepší elektronická služba
1. Kostelec nad Černými lesy (on-line přenosy ze zastupitelstva)
2. Vestec (MMS – informace o závadách)
3. Kladno (dopravní informace)

Nejlepší webové stránky města
1. Slaný
2. Votice
3. Kostelec nad Černými lesy

Nejlepší webové stránky obce
1. Koleč
2. Mořinka
3. Věšín
Návštěvník se vrátí, pokud má důvod

Internetové prezentace musejí být živé – není nic horšího nežli web, na kterém viditelně nedošlo k žádné změně už několik měsíců – ale také přehledné. Nestačí pouze informace „dát na internet“, ale je třeba požadované údaje uspořádat tak, aby pro uživatele byly snadno k nalezení. Tak své zkušenosti shrnul náměstek hejtmana a senátor Marcel Chládek, jenž podle vlastních slov sám využívá webových stránek většiny měst a obcí ve středních Čechách. Nejčastěji prý stránky města Rakovníka, kde žije a kde je také zastupitelem. Častá aktualizace podle Chládka dokáže přimět návštěvníky, aby se na web vraceli a hledali nové informace.

Zdaleka to přitom neplatí to jen pro prezentace měst a obcí. Jak Marcel Chládek připomněl, osvědčilo se mu to i u osobních webových stránek. „Když Deník napíše nějaký zajímavý článek, pověsím ho tam – a návštěvnost se zvedne,“ prohlásil při vyhlašování krajských výsledků soutěže Zlatý erb. Týdenní návštěvnost jeho stránek prý z počátečních dvou stovek týdne vzrostla až na nynějších pět tisíc. V té souvislosti připomněl, že ne všichni politici jsou na tom podobně: „V senátu jsem zaslechl debatu, kdy se jeden z kolegů chlubil druhému, že měl na svých stránkách tři sta návštěvníků. A co jsi provedl, že jsi tam měl tolik lidí, zněla odpověď.“

Autor: Milan Holakovský

2.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 50 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři Instalatér - topenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště - stavby v rámci Středočeského kraje, svoz zajištěn, pracovní doba po dohodě, ŘP B výhodou, odměny možné až 150 %. Služební auto. Nejdříve zavolat a domluvit si schůzku se zaměstnavatelem.. Pracoviště: Radek pozner, radošovice, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Radek Pozner, +420 728 924 981.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 000 Kč

Zámečníci strojů zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Bodování,stehování.Dobrá znalost výkresové dokumentace. Možnost ubytování ve vlastní ubytovně. Pracoviště: Baest machines & structures, a.s., Černoleská, č.p. 1930, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Karmazínová, +420 317 753 209.

Obchod - Obchod Pokladní 16 000 Kč

Pokladníci v prodejnách Pokladní pro motorest Naháč Chocerady. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Chocerady, motorest Naháč, vyúčtování hostů v samoobslužné restaurace, doplňování zboží a kontrola expirací, odpovědnost za čistotu restaurace, zájem o nabízený produkt, vhodné pro absolventy, zkušenost z benzinové stanice vítaná. Ubytování, personální stravování, uniforma, zvýhodněné zaměstnanecké ceny. Kontaktovat telefonicky nebo emailem.. Pracoviště: Zfp hotely, s.r.o. chocerady, 257 24 Chocerady. Informace: Marek Škvor, +420 602 377 055.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace Stomatolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Topdent benešov, Jiráskova, č.p. 2042, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Roman Plecitý, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Nový profil zlepšuje kvalitu vzdělávání v mateřských a základních školách

Příměstský tábor, ilustrační foto.

KRÁTCE: relaxace ve Voticích, příměstský tábor či Alenka na Konopišti

Šachový tábor praskal ve švech

Benešov – 99 dětí, praktikantů a vedoucích se zúčastnilo šachového tábora, který od 4. do 11. srpna pořádala Šachová škola STAMAT v Růžené u Milevska. Už poněkolikáté v řadě padl rekord v počtu účastníků, který se už pomalu dostává na hranici zvládnutelnosti. Pořadatelé přesto organizaci tábora opět zvládli a celý týden proběhl v příjemné atmosféře.

Kraj chce části klientů H-Systemu přispět na to, aby se mohli soudit

Střední Čechy – První konkrétní pomoc za uplynulých 20 let. Tak Ivan Král z družstva Svatopluk, sdružujícího část klientů zkrachované stavební společnosti H-System včetně rodin žijících v Horoměřicích (bydlí tam v domech, které mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR opustit, aby je konkursní správce mohl prodat v dražbě a peníze použít k uspokojení části pohledávek všech věřitelů) komentoval závěry úterní schůzky představitelů stranických klubů ve středočeském krajském zastupitelstvu.

Kontrolu krajských zakázek odstartoval příval anonymů

Střední Čechy – Ceny jsou vysoké a zakázky cinknuté. Tak zní upozornění, které na středočeském hejtmanství odstartovalo interní audit. V úterý o tom informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Rady do zahrady: pivoňky, maliníky, Althanova renklóda

Benešovsko - Rady čtenářům Deníku od zahrádkáře, ovocnáře, pěstitele a šlechtitele Petry Kumšty z Votic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT