Jejich zbraněmi nebyly kolty Smith & Wesson zavěšené proklatě nízko, ale pekáče, vařečky a elektrické či plynové trouby. Ale také zkušenosti, fantazie, preciznost a šikovnost.

Tohle vybavení a vlastnosti mohli domácí pekaři uplatnit v plné míře při už třetím ročníku soutěže o nejlepší Úročnický posvícenský koláč.

Nedělní souboj sice určil tři nejlepší tvůrce koláčů, ale čestným uznáním organizátoři z Osadního výboru Úročnice ohodnotili všechny zúčastněné.

„Ještě před třemi roky, kdy soutěž neexistovala jsem se v Úročnici dohadovali, kdy že vlastně posvícení máme mít," vrátil se na začátek nové tradice předseda osadního výboru Ota Stojánek. „Posvícení má přece být pokaždé druhou neděli v říjnu a tak jsme k tomuhle datu vymysleli zpestření v podobě soutěže o nejlepší posvícenský koláč," prozradil Stojánek.

Hned napoprvé vyšlo organizátorům počasí a své vzorky přineslo dvanáct pekařů. Pro pořádání vykrystalizovala až skutečně posvícenská neděle, byť někteří oponenti by raději soutěžili už v sobotu, protože neděli chtěli mít vyhrazenou pro návštěvy.

I tak ale začátek a především konec akce musí splňovat určitá pravidla. V Úročnici je hodně populární fotbal, byť jeho obě mužstva dospělých hrají nejnižší soutěž. Neděle je ale v téhle osadě přičleněné k Benešovu hracím dnem a kopanou si tam nechá ujít málokdo.

„Kromě fotbalu musíme stihnout i Velkou pardubickou," připomněl Ota Stojánek.

Vedle třinácti donesených vzorků s klasickými tvary a stejně obvyklou náplní se na stole v parčíku objevili i koláče s různými tvary a také různou, dosti neobvyklou náplní. Třeba masovou.

Ale novinek bylo při soutěži více. Mezi nimi i porotci, přesněji porotkyně. Za jeden stůl se posadily Hana Havlíčková, Lenka Švecová a Martina Doležalová. Ani jedna z nich ale v Úročnici nežije. Jejich úkol byl jednoduchý i složitý. Podle vlastního uvážení ohodnotit známkou od jedné do pěti nejlépe vypadající, nejlépe vonící a také samozřejmě nejlépe chutnající kousek. Všechno bylo samozřejmě anonymní, nikdo nemohl někoho protěžovat.

A jak to nakonec dopadlo?

Stupně vítězů opanovaly samé ženy. Zvítězila Eliška Stojánková s klasickými koláči před svou snachou Lucií Stojánkovou, který přinesla do soutěže valašský frgál, tedy velký koláč kulatý s několika náplněmi. Třetí místo si s moravskými koláči s dvojitou náplní odnesla Jiřina Sedláková, vítězka prvního ročníku. Ale nezapadly ani netradiční koláče s masovou náplní. Ze třinácti soutěžících jejich autorka obsadila páté místo.