Všechny regiony mají společných hned několik věcí. Jednou z nich je typ osob, po kterých policisté nejčastěji pátrají. V tomto ohledu jednoznačně „vedou" neplatiči výživného, následují pachatelé krádeží, zanedbatelné ale není ani číslo dětí, které jsou v ústavní a ochranné výchově.

Nečekejte 24 hodin

Společným jmenovatelem jsou ale i mylné domněnky, které kolují mezi veřejností. Podle policistů je při pátrání po zmizelých osobách nejdůležitějším činitelem čas. „Mylná je domněnka lidí, že Policie ČR prvních 24 hodin nekoná. Pokud se jedná o pohřešované osoby, je nutné policii kontaktovat ihned po zjištění pohřešování osoby. Praxe je taková, že v případě brzkého oznámení hraje situace pro policisty. Pátrači mohou okamžitě reagovat dle potřeby na povolání sil a prostředků ke hledání pohřešované osoby jako je například vrtulník, psovod, spolupracovat s médii, dobrovolníky nebo lokalizovat mobilní telefonu," řekla mluvčí obvodního oddělení PČR Kutná Hora Vendulka Marečková.

Čtěte: Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je prý vážný

Dalším obecně rozšířeným omylem je i fakt, že pohřešovaného může za mrtvého prohlásit policie. „Tuto otázku neřeší policie, nýbrž soud, který na základě konkrétní žádosti rozhodne, zda dotyčného prohlásí za mrtvého," podotkla postup tisková mluvčí benešovské policie Eva Stulíková. Soud obvykle posuzuje žádost pozůstalých, a i když rozhodne kladně, neznamená to, že je pátrání ukončeno. Pro policii práce nekončí. Pátrání končí až ve chvíli, kdy je dotyčný nalezen, nebo jsou nalezeny jeho ostatky. Doba, po které tento úkon může provést, není určena. Policie pouze přeruší pátrání po pohřešované osobě po dvaceti letech. Veškeré záznamy k osobě jsou nadále v policejních systémech hledaných a pohřešovaných vedené. Jedná se tedy o administrativní úkon a pátrání po pohřešovaném i nadále trvá.

Pohřešovaní

Na Kutnohorsku je v současné době dlouhodobě pohřešovaný David Miřetinský. Narodil se 25. června 1972. Nikdo o něm neslyšel od července roku 1997, kdy skočil do rozvodněné řeky Doubravky v obci Vrdy při záplavách. Od této doby jej nikdo nespatřil.

Na Kolínsku mezi nejstarší pohřešované patří Milogost Dropiński narozený 19. května 1973. Po muži polské stání příslušnosti bylo pátrání vyhlášeno 24. dubna 2000, kdy v noci řídil vůz a nešťastnou náhodou sjel do Labe. Ve vozidle s ním byla spolucestující, které pomohl na břeh, sám pak ale skončil pod hladinou.

Čtěte: Obžalovaný ze zvlášť závažného zločinu u soudu litoval

Na Benešovsku policisté pátrají po dvou dlouhodobě pohřešovaných osobách. První z nich je pětaosmdesátiletý Jiří Micka z Prahy, kterého jeho rodina postrádá už od roku 2005. Tehdy v červenci odešel z chalupy v Bořeňovicích a od té doby o sobě nepodal žádnou zprávu. Trpěl Parkinsonovou chorobou, špatně chodil. Přestože jej v roce 2009 prohlásil soud za mrtvého, pátrání po něm stále pokračuje.

Druhou je sedmašedesátiletá Božena Kubíková z Vlašimi. Tu její rodina postrádá od dubna 2005, kdy byla naposledy viděna ve svém trvalém bydlišti a dále v blízkosti vlakové zastávky. V době svého zmizení byla nemocná. Pátrání po ní stále trvá.

Přečtěte si: Muž ohrožoval na Benešovsku zbraní dvě ženy