Deset milionů tři sta tisíc korun. Tolik peněz by měla stát přístavba domu dětí a mládeže, kterou připravuje benešovská radnice.
„Účelem je zvětšení hlavního sálu. Tam, kde by se mělo jen cvičit, je nyní také uskladněné nářadí,“ vysvětlil místostarosta Benešova Roman Tichovský.
Nová přístavba, která poslouží jako nářaďovna vyrovná půdorys objektu. Nyní je na severozápadní straně výklenek a v něm rostou čtyři stříbrné smrky. Ty ustoupí lichoběžníkové přístavbě.
I když již existuje studie, problémem zatím zůstávají peníze na financování stavby. A to i přesto, že věc již projednali zastupitelé a ti dali také souhlas se zařazením akce do rozpočtu.
„Zařazeno to bylo proto, abychom měli další peníze na přípravu stavby,“ vysvětlil Tichovský s tím, že na přístavbu chce město získat také dotaci.
Ale přístavba za více než deset milionů korun nebude znamenat pouze vyplnění kouta objektu novou nářaďovnou. Rekonstruovat by potřebovala také parketová podlaha sálu. Ji narušují kořeny smrků a ty také narušují zdivo stavby. Za poměrně vysoké finanční náklady má ale před vchodem do DDM vzniknout také jakési zastřešené atrium.
„Tím by se mělo eliminovat nebezpečí, které na chodce před domem číhá. Chodníky jsou tam vydlážděny leštěnou žulou a při dešti to tam opravdu dost klouže,“ připomněl Tichovský a přidal i svůj soud vycházející z vizualizace projektové společnosti Ipros Benešov. „Vypadá to skutečně pěkně,“ dodal.
Stavba podle Tichovského ale určitě letos zahájena nebude. Co by ale mělo být hotové, je veškerá administrativa, která zajistí bezproblémový start stavby na jaře příštího roku.
„Jsem ráda, že už se o přístavbě a rekonstrukci prostoru před DDM tak konkrétně hovoří. A budu opravdu šťastná, až se to povede,“ přiznala ředitelka DDM Milada Rýdlová.
Přístavbu vytvořil architekt Jiří Šafr z firmy Ipros a jako mladý výtvarník do 35 let získal nejen za to Cenu města Benešova.
„Porota oceňuje občas malíře, občas designera a tentokrát dala přednost architektovi. Ten ale nebyl oceněn za konkrétní projekt, protože se při rozhodování přihlíží i k dosavadní tvorbě,“ vysvětlil ředitel Muzea umění a designu Benešov Tomáš Fassati.