„Do výběrového řízení se přihlásila jen jedna firma," připomněl na schůzi zastupitelů starosta Benešova Jaroslav Hlavnička (VPM).

Svůj názor komise opřela právě o to, že nebylo možné nabídku porovnat s návrhem konkurenčních firem.

„Ze všech nedobytných pohledávek si firma vybrala jen některé v celkové hodnotě čtvrt milionu korun a za ně nám nabídla deset procent, tedy pětadvacet tisíc korun," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).

Při diskusi před hlasováním zastupitelů se přihlásil o slovo také Libor Hubáček (TOP 09).

„Každá cena jedna koruna a víc, je v dané situaci pro město přínosem. Proto bych výběrové řízení nerušil a zbavil bych se pohledávek tímto způsobem," uvedl Libor Hubáček.

Zastupitel Jiří Švadlena (ANO 2011) se přikláněl ke zrušení výběrového řízení, jak to navrhovalo vedení města a „uspávací taktice." Tedy nechat spát a později se k záležitosti vrátit a pokusit se získat vyšší částku, než nedávno navržených 25 tisíc korun. Právě tuhle taktiku chce také praktikovat vedení města a tak před hlasováním bylo zřejmé, že návrh Libora Hubáčka neuspěje.

„Pokusíme se pohledávky někomu prodat znovu, nejspíš to zkusíme tak za půl roku," potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

S problémem neplatičů se Benešov potýká už řadu let. Umořit své pohledávky se pokusil nejednou. Jenže ani exekutoři, které do procesu vymožení dluhu město zapojilo po té, co se mu nepodařilo domluvit na postupném doplácení dluhů prostřednictvím splátkového kalendáře, nezmohli nic.

Při hlasování o zrušení výběrového řízení bylo z pětadvaceti přítomných pro 22, dva proti, jeden se zdržel hlasování.