ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Tehdy napadl výsledek voleb a soud nakonec potvrdil, že měl pravdu. Do Poslanecké sněmovny tak nešel původně zvolený Petr Bendl, ale Martin Kupka. Teď, v době koronavirové, se Tomáš Novák projevil znovu. A protože se nebojí nazývat věci pravými jmény, mluví o současné situaci s problémy distribuce ochranných pomůcek slušně řečeno jako o nepořádku. „Ten tady panuje stále, moc se to nezlepšilo. A tím se také ukázalo, že si musíme pomoci sami,“ řekl.

Protože je také předsedou fotbalového SK Benešov, stál u zrodu programu individuální přípravy hráčů. Ten rozjeli sportovci hned, jak vláda zakázala kvůli Covidu-19 společné tréninky. „Jeho spuštěním se snažíme udržet děti u sportu,“ připomněl. „Trenéři denně komunikují s hráči a zajišťují i sociální kontakt, který teď chybí,“ vysvětlil.

Další pomocí, kterou pomohl zorganizovat, už ne jako předseda benešovského fotbalu, ale šéf osadního výboru Úročnice, bylo zahájení dodávek potravin pomocí pojízdné prodejny. Ta teď každé pondělí a pátek zajíždí i do dalších benešovských osad a pomáhá lidem, kteří se nedostanou za nákupy do města.

close Zakladač šikmých proužků vyrobený na 3D tiskárně. info Zdroj: archiv Tomáše Nováka zoom_in Novák se však znovu také jako 'počítačák'. „Jsme sice softwareová firma, ale vyrábíme k software i jeden hardware, který tiskneme na 3D tiskárně. Možnosti tohoto zařízení jsme využili pro výrobu malého pomocníka pro švadlenky, které šijí ochranné roušky. Jedná se o takzvaný zakladač šikmých proužků, který pomáhá k jednodušší výrobě šňůrek. Šičky říkají, že to ušetří čas a nervy,“ dodal Tomáš Novák s tím, že v celé republice jeho firma rozdala na tři stovky zakladačů.

Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny - zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování. Deník je představuje v seriálu. Další příběhy hrdinů čtěte ZDE.