VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebrání se navýšení stavu přísedících

Benešov/ Laičtí přísedící by měli vnášet do soudního jednání zdravý selský rozum, nepodvázaný právními předpisy

25.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Jiří Mareček

Sčítají se ke každému 1. lednu a nesmí nikomu z nich být méně než třicet let. Horní věková hranice je neomezená. Oblékají si čas od času talár s fialovým lemem a usedají se jmenovkou na stole vedle soudce profesionála. Laičtí přísedící u soudu. Mají větší moc, než si myslíme?
Laičtí přísedící u soudu nahradili po roce devadesát soudce z lidu. Sháňka po nich byla obdobná jako po soudcích profesionálech, kteří si příliš nezadali s předcházejícím režimem.
V současné době má Okresní soud v Benešově 27 přísedících, jejich průměrný věk je 53 let. „Stav přísedících máme naplněn, ale nebráníme se navýšení stavu a zájmu o tuto funkci, aby tak bylo možno rozkládat vlastní výkon funkce mezi více osob,“ uvedl tiskový mluvčí Okresního soudu v Benešově Václav Nekola s tím, že seznam kandidátů na výkon funkce přísedícího neexistuje, nominování do volby na funkci je plně v rukou členů zastupitelstev obcí. „O výkon této funkce příliš velký zájem není, lze obecně hovořit o problému s obsazováním míst přísedících, aby byl naplněn stanovený počet míst,“ dodal.
Proč máme laické přísedící u soudu? Jsou pouhou relikvií minulosti nebo mají své opodstatnění? Teoreticky by měli vnášet do soudního jednání takzvaný laický prvek, smysl pro spravedlnost, jejž paragrafy nedokáží vždy postihnout. Zdravý selský rozum, nepodvázaný právními předpisy. Hlavně by ale měli svými názory a rozhodováním zastupovat celou společnost.

ČR: Drtivá většina přísedících je už v důchodovém věku

Praha/ Přísedících soudců je sice v současnosti dostatek, ovšem za pár let tomu může být jinak. Zásadním problémem totiž je jejich věk. Drtivou většinu z nich totiž tvoří důchodci. Důvodem může být pouze symbolická odměna. „Zaměstnaný člověk dnes nemá čas a zejména motivaci, aby za velmi nízkou odměnu trávil poměrně hodně času u soudních jednání, vždyť hlavní líčení v trestních věcech často trvají celé dny,“ popisuje situaci tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.
Nejenom proto si ale řada odborníků myslí, že je současná situace nevyhovující. „Přísedící laici přinášejí prvek lidovosti, který ale nepřináší žádné výhody,“ myslí si například prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.
Ministerstvo spravedlnosti chce proto od příštího roku začít pracovat na změně týkajících přísedících soudců. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by například přísedící měli skládat přísnější zkoušky z práva. „Za tuto práci by ale také dostávali větší odměnu, než jen symbolickou,“ dodává Pospíšil. Ministerstvo uvažuje také o snížení počtu případů, jejichž projednávání by se zúčastňovali. Přísedící nahradili po roce 1989 tzv. soudce z lidu. Přísedící nejsou profesionální soudci a často nemají žádné právnické vzdělání.(doh)


Pocit, že dělá něco užitečného, ho neopustil

Benešov/ Nepřetržitě, téměř čtyřicet let, vykonává u Okresního soudu Benešov roli přísedícího Jan Rácz. Koncem února byl zastupiteli města Benešov jednomyslně zvolen na další čtyřleté období.
„Zpočátku jsem měl před soudci respekt, teď už svůj názor prosazuji, mnohdy ovlivním i soudce profesionála,“ svěřuje se Rácz, který se stal přísedícím už v roce 1969. Tehdy ho táhla zvědavost a spravedlnost, a tak si to chtěl zkusit. „V té době po tzv. soudce z lidu byla veliká sháňka. Jako nestraníka mě podnik, kde jsem pracoval, navrhl za Svaz mládeže,“ říká pětašedesátiletý důchodce. Začínal u rozvodů, pokračoval ve věcech dopravních a v poslední době nejčastěji zasedá u sporů pracovně–právních a trestných.
V práci u soudu pokračoval i po roce 1990, kdy musel projít lustrační prověrkou. A jaké, že nastaly změny. „Především je markantní nárůst kriminality.“
Před hlasováním probíhá debata, na vině či nevině se obvykle všichni shodnou, méně už při stanovení výše trestu.
„Lítost nebo jiné emoce musí jít stranou. Za celou dobu jsem se vůči své osobě nesetkal s vyhrožováním, nadávkami, a likvidací už vůbec ne. Spíš mi po nějakém čase lidé poděkovali, například po rozvodu. Nemstili se ani ti, co jsem poslal do basy. Když jsem opravdu někoho dobře znal, raději jsem se nechal z případu vyměnit, abych nebyl nařčen z podjatosti. Pocit, že dělám něco užitečného, mě ještě neopustil,“ dodal Jan Rácz. (rou)

Autor: Petr Roubíček

25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Poštovní doručovatel 16 000 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Jak bude vypadat váš pracovní den:, " Připravíte si obálky a balíčky tak, aby se Vám dobře roznášely., " Nezapomenete přibalit letáky a složenky., " Dojdete si k zákazníkům pro úsměv za včasné dodání., " Můžete klientům poradit, jak získat lepší služby nebo informovat o nabídkách, které jim usnadní život., " Doručovat budete pěšky nebo služebním automobilem., Hodíte se k nám, protože:, " jste aktivní a baví Vás procházky na čerstvém vzduchu, " si dokážete svou práci zorganizovat, " rád/a se setkáváte s lidmi, " máte minimálně výuční list, Proč pracovat právě u nás?, " Jsme sehraný tým - vše potřebné Vás naučíme., " Díky 37,5 hodinové pracovní době, ranní směně a volným víkendům Vám zbyde čas i pro Vás., " Volno si užijete i o 5týdenní dovolené., " Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., " Dostanete od nás pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení na neurčito, " Spolupracovat můžeme i formou brigády., , První kontakt telefonicky 8-15 hodin pondělí až pátek. Pracoviště: Česká pošta s.p. depo, Pod Lihovarem, č.p. 2348, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Barková, +420 730 583 025.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 120 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Mátra transport a.s., Erbenova, č.p. 134, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Martina Syslová, .

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách Formíři a jádraři 13 500 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách Formíři a jádraři ve slévárnách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště Týnec, Formíř: příprava očištění a připevnění modelového zařízení a formovacími kolíky na stroj složení vrchní části formy a spojení obou částí formy C sponou nebo prostředkem. Jádrař/ka: příprava jaderníku( kontrola stavu, čistoty a kompletace), kontrola apretace a uskladnění jádra na přepravní plošinu, manipulace s předměty do 15 kg. Žádáme osoby s VTR., První kontakt úterý nebo čtvrtek 10,00 - 13,00 hodin v kanceláři společnosti Sokolovská 902/240, Praha9 - Libeň. Pracoviště: Asako group s.r.o. - týnec, Ing. Fr. Janečka, č.p. 147, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: Krzysztof Antczak, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka v ubytovacím zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Tvoršovice, Úklid hotelových pokojů a společenský prostorů. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Golf konopiště a.s., 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Milan Sojka/ MUDr. Stanislav Beran, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolské „Nazdar!“ se neslo třetí červnovou sobotu Voticemi na Benešovsku. Sokolská župa Blanická uspořádala krajský slet.
4

Sokolská generálka na Prahu ve Voticích

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Střední Čechy – Konce zatím neberou tahanice středočeských zastupitelů kolem hospodaření krajské správy a údržby silnic. Aktuální téma polemik se od samotného nakládání s penězi a zadávání zakázek přesunulo k auditu, který kraj nechal provést v této své příspěvkové organizaci, objednávající budování silnic druhé a třetí třídy, jejich opravy i údržbu. Přesněji: ke zprávě auditorů, kterou dostali zastupitelé k dispozici.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vlašim zahájila bez tria Tusjak, Vodháněl a Řehák

Vlašim – Ve fotbalovém areálu v Kácově zahájili tento týden fotbalisté Vlašimi první tréninkovou jednotkou letního přípravného období. Na prvním tréninku se realizačnímu týmu hlásilo i několik nových tváří. Zatím se však jedná o hráče na zkoušku.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT