„Má výstava se jmenuje Retrogalymatyáš, neboť toto složené slovo přesně definuje její obsah. Retro znamená pohled do mé umělecké minulosti a krásné české slovo "galymatyáš" značí průřez jakousi všehochutí tvůrčích období, jimiž jsem za dané období prošel," vysvětlil malíř, který žije a tvoří v Benešově.

Stará radnice je podle malíře sama o sobě nádherná historická budova a její výstavní prostory jsou situovány v interiéru tamního Infocentra.

„Nejedná se tedy o klasický výstavní prostor a tomu jsem přizpůsobil i koncepci své výstavy. Záměrem bylo vytvořit dojem čehosi mezi skladištěm či depozitářem a přeplněnou galerií. Tomu také odpovídá mnou zvolený název," dodal Sidonius Jiro.

Jeho rodina je v Benešově usazena od roku 1935, malíř se zde narodil v roce 1962. Tento autodidakt od roku 1995 spolupracuje s japonskou galerií Setan a o dva roky později se účastnil projektu Sorosova centra Umění ve veřejném prostoru, který se konal v pražském Veletržním paláci. Sidonius Jiro prezentoval svá díla na kolektivních výstavách v Japonsku, Bulharsku, Francii a na Novém Zélandě.

„Mou dominantní výtvarnou technikou je samozřejmě olejomalba. V obrazech z poslední doby však tuto techniku kombinuji též s kresbou a to způsobem, o němž se zainteresovaní diváci či čtenáři mohou dočíst na mých webových stránkách," poznamenal malíř.

Ten zatím o žádné další výstavě v letošním roce programově neuvažuje.

„Ale jelikož takovéto záležitosti v mém případě vznikají často intuitivně a někdy i náhodou, tuto možnost zcela nevylučuji. Nakonec do Vánoc je ještě daleko a jak se říká: "Nikdy neříkej nikdy…", směje se výtvarník.

KAREL SOUČEK