Upoutat zákazníky tak, aby nakupovali právě u nich. To je snaha všech obchodníků. Ať už prodávají rohlíky, šroubky či návštěvy pamětihodností.
Právě ti poslední se snaží zlákat turisty nejen na klasické prohlídky, ale jim nabízejí nejrůznější speciální akce a programy.
Novinkou sezóny na Konopišti jsou večerní prohlídky, při kterých vás zámkem provedou hraběnka Vilma Lanyusová nebo Franz Janaczek. Konají se jen ve vybraných termínech – ty spolu s časy najdete na www.zamek〜–konopiste.cz – a prohlídku je nutné si předem rezervovat. To ovšem není vše, co může Konopiště nabídnout.
„O víkendech jsou v hradním příkopu lukostřelci, přes léto v zámku hrají hudebníci, na verandě je instalována výstava Sarajevský atentát, plánujeme i zajímavé přednášky. Jednu z nich dokonce v Růžové zahradě,“ vyjmenovala zástupkyně kastelánky Helena Nohejlová.
Zámek Jemniště letos navazuje na tradici divadelních představení pro děti, které se budou konat každý pátek. Rozrostl se i místní zvěřinec, který je lákadlem především pro nejmladší návštěvníky.
„K mývalovi přibyla i samička. Na Jemništi tak hosté uvidí klokany, lamy, pávy a papoušky,“ popsala malou zoologickou zahradu kastelánka Jolana Štefková.
Zájem mají lidé i o pikniky v parku. „Zájemce vyplní na internetu objednávku, kterou mu telefonicky potvrdíme. V daný čas bude pak mít v parku připravený košík i s požadovanými dobrotami, dekou a polštářky,“ slíbila Štefková.
I další sídlo rodiny Šternbergůů, hrad Český Šternberk, připravuje na léto několik zajímavých akcí. Od poloviny června do 26. července se zde koná výstava Oblékáme princezny. „Jedná se o předvedení ručně šitých kostýmů od Zuzany Kocourkové inspirovaných obdobím gotiky,“ uvedla zástupkyně kastelánky Hana Hořejší.
Na srpen pak plánuje Český Šternberk tradiční výstavu modelů historických plachetnic Když moři vládly plachty.
„Po prázdninách chystáme mimořádné jednodenní zpřístupnění kaple svatého Jiří a v říjnu nezapomeneme ani na oblíbené Putování šternberskou historií spojené s prohlídkami hradu v dobových kostýmech,“ nabízí Hořejší.
Stranou dění nezůstává ani zřícenina hradu Zlenice. I letos se zde uskuteční další ročník populárního Archeocampu. Tentokrát je v termínu od 25. července do 16. srpna na programu opět archeologický průzkum, konzervační práce, výstavba výdřevy a vyhlídkové plošiny první brány jádra hradu. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro něž je na 8. srpna přichystán dětský den.

TOMÁŠ MACHÁČEK