Podle iniciátorky a předsedkyně Iniciativy za živý venkov Jany Juřenčákové obce a města už nehodlají být outsiderem v rozdělování evropských dotací nového rozpočtového období 2014 – 2020. V den zasedání vlády proto hodlají samosprávy upozornit vládu, že dělení evropských prostředků nemá být hrabáním pod sebe, což znázorňuje přeškrtnutý symbol hrábí.

„Ve středu 10. dubna v devět hodin budou již téměř v šesti stech obcích a městech České republiky vyvěšeny shora přiložené cedule," uvedla iniciátorka s tím, že zahájení oficiálního vyvěšení cedulí bude obci Zlatníky – Hodkovice u značky obce na příjezdové komunikaci č. I/101 směr Jesenice.

Jak uvádí web Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR) termín sundání tabulí je zcela libovolný. Někteří starostové již vyjadřují přesvědčení, že je nechají tak dlouho viset, dokud problém nastavení pravidel čerpání nového rozpočtu EU nebude vyřešen.

Starostové měst a obcí kromě umístění modré cedule navíc dali písemný souhlas se zněním Druhé zlínské výzvy.

Kdo se připojil?
Bukovany, Čechtice, Hvězdonice, Jablonná, Maršovice, Neustupov, Petroupim, Pyšely, Ratměřice, Stranný.

Druhá zlínská výzva
Venkovské obce se tímto protestem snaží upozornit na finanční prostředky v objemu okolo pěti set miliard korun, které mají být určeny EU na plánovací období 2014 – 2020. Obce se obávají, že mohou opět skončit v megalomanských a samoúčelných projektech, ze kterých veřejnost ani stát nemají užitek.