Obavy, které ženy pociťují, pramení ze záměru radnice, která chce zefektivnit práci jídelen a tím i snížit jejich provozní náklady. Ze tří příspěvkových organizací, se tak může stát jen jedna se třemi pobočkami. Právě to by přineslo nejen unifikaci nakupování základních surovin pro přípravu jídel, následně i jednotné menu pro všechny strávníky. Jídelny už zase, po zkušební době, kterou zatím radnice nevyhodnotila, vaří až tři druhy jídel denně. V Dukelské a Jiráskově ulici vyrobí týmy kuchařek každý všední den kolem tisíce porcí, v menší jídelně školy Na Karlově, pak zhruba 600. Pokud dojde na sjednocení organizací v jednu, budou se muset strávníci smířit s tím, že jednotné bude i menu. To samozřejmě nikomu vadit nemusí, protože do všech tří jídelen v jeden den na oběd pochopitelně nikdo nepůjde. Ale mohlo by to přinést i propouštění. A to přes to, že lídři radnice veřejné mínění uklidňují tím, že o žádnou masivní redukci nepůjde.

Zda ano či ne, v tuto chvíli skutečně není jasné. Už proto, že avizované rozhodnutí, kterou cestou se radnice vydá, dosud nepadlo.

Přitom o tom lídři radnice měli jednat už v pondělí 19. června. Jenže jak starosta Petr Hostek, tak místostarosta Jiří Švadlena čerpali dovolenou, a tak se o případném zglajchšaltování benešovského školního stravování, dosud na radnici nemluvilo, respektive žádné rozhodnutí nepadlo. „To nás teprve čeká,“ přiznala včera místostarostka Benešova Nataša Bruková.

Dnes benešovské zastupitelstvo naposledy před prázdninami schůzuje. O tom, že by se tam jednalo a případně rozhodovalo o formě školních jídelen v Benešově, se ale dá pochybovat. Jednání se totiž povedou v městské radě. Kdo nakonec rozhodne, ale zda právě rada, nebo dokonce nejvyšší orgán města, ale není jasné. Už dříve však starosta Benešova Petr Hostek uvedl, že podle jeho názoru by nejvýhodnější variantou měla být ta s jednotnými jídelními lístky a centrální nákup surovin. Jenže i tohle řešení má své meze. Třeba v tom, že se z oběda náhle a také ve velkém odhlásí strávníci. Například kvůli chřipce. Na takový stav totiž centrální plánování velice špatně reaguje. Ale každá jídelna samostatně, a to starosta také přiznal, takovou situaci zvládá.