VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalezené věci policistům nenoste, nevezmou si je, obec je ale převezme

Benešovsko – Do nezáviděníhodné situace se od začátku roku mohou dostávat poctiví nálezci ztracených předmětů.

5.2.2014
SDÍLEJ:

Ztráty a nálezy. Takhle vypadá roztržitost v praxi. Foto: Ilustrační foto Jaroslav Sýbek

S platností nového Občanského zákoníku, od Nového roku 2014, se nejspíš řada lidí bude osobně potýkat s proslulou nerudovskou otázkou – kam s ním?

Právě podle nové normy je totiž ten, kdo předmět nalezne povinen ho doručit tomu, komu patří. To může znamenat nejen výdaje finanční, ale také ztrátu času.

„Pokud víme, kdo věc ztratil, je naší povinností mu ji vrátit," potvrzuje výklad nového Občanského zákoníku Magda Zacharieva, právník města Benešova s tím, že ten, kdo věc ztratil, nemusí být vždy vlastníkem a může to být třeba nájemce nebo vypůjčitel. „Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné," upozornila Magda Zacharieva.

Jenže ne vždy je z nalezeného předmětu jasné, komu patří, nebo kdo ho ztratil. V takovém případě bychom ho, pokud se nechceme dostat do problémů se zákonem jako ten, který věc zatajil, tedy v podstatě ukradl, měli odevzdat. 
K tomu by mělo dojít u provozovatele zařízení, kde byla věc nalezena – na nádraží, úřadu, ale například i u průvodčího ve vlaku nebo u řidiče autobusu.

„Pokud jsme věc nalezli mimo taková zařízení, musíme nález oznámit obci, na jejímž území byla nalezena, a to do tří dnů," upozornila právnička.
Ale nálezce má v takovém případě možnost se s úřadem domluvit, že nález bude uschován u něj. Obec pak událost oznámí na úřední desce.

„Od 1. ledna je každý nález zveřejněn na úřední desce Benešova. Evidovány jsou také 
v sekci Ztráty a nálezy na webu města," připomněla ještě Magda Zacharieva. 

Policisté podle benešovského mluvšího Jakuuba Vinčálka bez problémů převezmou například nalezenou zbraň nebo umělecké předměty. S jinými předměty u nich neuspějete.

Jak tedy nakládat s nalezenými věcmi? Na tuto a další otázky odpověděla právnička Benešova Magda Zacharieva.

Jak se na nalezenou věc dívají české normy?
Občanský zákoník rozlišuje věc ztracenou, opuštěnou nebo ukrytou. Existuje-li pochybnost, zda jde o věc ztracenou nebo opuštěnou, vychází se z předpokladu, že si každý chce své vlastnictví spíše podržet, a že nalezená věc není opuštěná.

Co má s nalezenou věcí její nálezce udělat, komu ji má vrátit?
Pokud víme, kdo věc ztratil, je naší povinností mu ji vrátit. Ten, kdo věc ztratil, nemusí být vždy vlastníkem, může to být třeba nájemce nebo vypůjčitel. Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné.

Ale co v případě, že vlastníka předmětu neznám a ani ho z nalezené věci nelze zjistit?
Pokud nevíme, komu věc vrátit, odevzdáme věc provozovateli zařízení (nádraží, úřad, vlak, autobus), ve kterém jsme ji našli. Pokud jsme věc nalezli mimo taková zařízení, musíme nález oznámit obci, na jejímž území byla věc nalezena, a to do tří dnů od nálezu. Nálezce se může s obcí domluvit, že nález bude uschován u něho. Obec nález vyhlásí na úřední desce.

Co se stane, když se o věc přihlásí její majitel?
Pokud se o věc přihlásí ten, kdo ji ztratil nebo její vlastník do roka od vyhlášení nálezu, věc nebo výtěžek z prodeje věci se mu vydá včetně plodů a užitků, po odečtení nálezného a nákladů s úschovou.

A co když to vlastník do roka nestihne?
Pokud se o věc nikdo nepřihlásí do jednoho roku od vyhlášení nálezu, může nálezce, v případě, že se toho práva vzdá, potom město nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel, tedy brát z ní plody a užitky. V případě nálezu v penězích jej mohou jen užívat; to platí i o strženém výtěžku za prodej věci ve veřejné dražbě. Přihlásí-li se ten, kdo věc ztratil, nebo její vlastník po uplynutí doby jednoho roku od vyhlášení nálezu a před uplynutím tří let od vyhlášení nálezu, vydá se mu věc po zaplacení nákladů s úschovou a nálezného.

Co se stane po tříleté lhůtě? Je věc toho, kdo ji našel?
Uplynou-li tři roky od vyhlášení nálezu, stane se nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, vlastníkem věci.

Všeobecně platilo, že nálezce má nárok na deset procent z ceny nalezené věci. Změnilo se něco v tomto směru v zákoníku?

Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů, například na cestu za vlastníkem, na údržbu věci a na nálezné. Nálezné náleží nálezci i tehdy, když lze vlastníka zřejmě poznat ze znamení na věci, nebo z jiných okolností, a činí desetinu ceny nálezu.

Měl by platit roztržitý člověk i za vrácení předmětu, který má význam jen pro něj samotného?
Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci nálezné podle slušného uvážení. Takovou věcí může být ztracený deník, fotografie či jiná věc, která objektivně pro ostatní nemá žádnou cenu, ale vlastník ji uchovává na památku či z jiných zvláštních osobních důvodů. Na nálezné má nálezce právo i vůči obci v případě, kdy jí předal nalezenou věc a prohlásil, že ji nechce nabýt do vlastnictví; povinnost obce zaplatit nálezné vznikne, jakmile ji sama získá do vlastnictví (po třech letech od oznámení nálezu). Právo na nálezné nemá ten, kdo nález neoznámí, přisvojí si ho nebo jinak poruší své povinnosti.

A jak je to v Benešově?
Od letošního Nového roku je každý nález zveřejněn na úřední desce Městského úřadu Benešov. Evidovány jsou také v sekci Ztráty a nálezy pod speciálním bannerem na webových stránkách města Benešova.

Autor: Zdeněk Kellner

5.2.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Havárie autobusu prověřila elektronický přenos informací i obrazu se zvukem.
18

Havárie autobusu prověřila elektronický přenos informací i obrazu se zvukem

Krajský soud v Praze se v pondělí 23. října vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
13

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

Krize středočeské koalice pokročila, námluvy ANO s ČSSD už nejsou tajné

Střední Čechy – Minulostí jsou předpoklady, že na úterní jednání středočeských zastupitelů nebude mít vliv aktuální krize v koalici vládnoucí kraji.

Předškoláci z Divišova oslavili Den stromů

Divišov - Den stromů slaví příznivci v České republice 20. října. Proto ani předškoláci z Divišova nelenili a k tomuto slavnostnímu dnu se připojili.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Střední Čechy – V úterý se sejdou zastupitelé Středočeského kraje. Jednat mají hlavně o plánu investic a o penězích pro krajské nemocnice. Jistě se zmíní i o aktuální krizi krajské koalice – k ráznému řešení však asi nepřistoupí.

Pochoutky z larev i cvrčků nabídne Hmyzí festival

Vlašim – Velký Hmyzí festival se bude konat v sobotu 28. října v prostorách vlašimské paraZOO v Podblanickém ekocentru. Celý den již od 9 hodin bude připravený bohatý program, jehož součástí bude především osvěta v pojídání hmyzu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT