Chtěl kvalitní telefon od prověřené společnosti, místo toho koupil čínský plagiát. Že není bez rizika koupit přes internet „zajíce v pytli“, se přesvědčil jedenatřicetiletý muž z Čerčan, který hledal vhodný dárek pro syna. Místo radosti však skončil u soudu.
„Vybíral jsem mezi dvěma značkami mobilních telefonů. Hledal jsem je na internetu a podíval se i na webové stránky Hyperinzerce, kde mě jeden inzerát zaujal,“ říkal mladý muž. K prodeji tu jedenadvacetiletý mladík z Hradce Králové nabízel telefon uvedený jako N 73. Jenže chyba. Nešlo o výrobek od společnosti Nokia, jak se zájemce mylně domníval, ale o asijský aparát CECT V6 – Nokla N 73 dovezený z HongKongu. To však prodávající i v e-mailové korespondenci, která pak následovala, zamlčel.
Když do Čerčan balíček v hodnotě šesti tisíc korun dorazil, nestačil se adresát divit. Přístroj nebyl schopen zprovoznit ani on, ani autorizovaný servis Nokia, kam jej odnesl. Tam mu navíc oznámili řadu dalších závad včetně faktu, že přiložená nabíječka nesplňuje českou normu.
„Balík jsem poslal zpět, ale po několika dnech se mi vrátil jako nedoručený,“ vypověděl kupující před benešovským soudem, kde obvinil prodejce z trestného činu podvodu.
„Nikdy jsem neuvedl, že prodávám Nokii nebo že byl telefon koupen v České republice,“ bránil se obžalovaný s tím, že jediným pochybením bylo zaslání vyžádané fotografie, na níž byl origální výrobek, nikoli nabízený duplikát.
„Podle mého názoru se obžalovaný hájí účelově. Omyl poškozeného nevyvrátil a zatajil, že je mobilní telefon čínské výroby. Poškozenému uvedl zaměnitelné údaje,“ zhodnotila v závěrečné řeči okresní státní zástupkyně.
Odsouzen byl k trestu odnětí svobody v délce trvání čtyř měsíců s podmíněným odkladem s roční zkušební lhůtou.