Týnec nad Sázavou

Na nejvyšší možnou míru zvýší Týnec nad Sázavou od Nového roku nájemné obyvatelům svých bytů.

Holý měsíční poplatek bez částek za vodu, svoz komunálního odpadu či dodávku tepla tak od 1. ledna 2010 vzroste až na zákonem stanovených 63,67 koruny za metr čtvereční. Opatření schválila rada města.

„Víme, že je to velký skok, proto jsme hledali cestu, jak nájemné co nejvíce snížit,“ vysvětloval před zastupiteli starosta Týnce Zdeněk Březina s tím, že na něj proto rada současně schválila slevu devět korun. Obyvatele městských bytů tak od začátku příštího roku zaplatí bez haléře rovných 54 korun za měsíc a čtvereční metr.

Podle zákona budou moci majitelé bytů, před úplnou liberalizací nájemného zvyšovat tuto platbu do příštího roku pouze jedenkrát za kalendářní rok. To samé platí až do roku 2012. Po jeho skončení pak nájemníci majiteli bytu zaplatí částku smluvní.

Jak vysoké nájemné by měli podle starosty obyvatelé obecních bytů v Týnci platit, poodhalilo výběrové řízení na dva volné byty v paneláku s číslem popisným 275. Po první ubikaci prahlo jedenáct zájemců. Někteří z nich ale kromě toho, že si podali přihlášku, figurovali současně i na černé listině dlužníků. Ty město z výběrového řízení už na začátku vyškrtlo. Uchazeči pak nabídli za byt 69 až 100 korun za metr čtvereční a měsíc. Druhý byt mělo v hledáčku jen pět zájemců. Ti nabízeli cenu ještě vyšší: 70 až 133 korun. „Zajímavé je, že o byty se ucházelo více žen - samoživitelek,“ poznamenal starosta.

Stejný nájem, jaký čeká od ledna lidi z paneláku, zaplatí také ti, co žijí v bytech se zhoršenou kvalitou. Zda zaplatí či ne, je už ale otázka jiná. Jasné je, že někteří z nich neplatí nájemné už nyní.

Benešov

Hlouběji do kapsy sáhnou od začátku příštího roku například také lidé v Benešově. Zdražení postihne asi patnáct stovek domácností.

Až dosud město vypočítávalo zvýšení nájmů v obecních bytech na základě dohody politických uskupení v zastupitelstvu. To se už před čtyřmi lety dohodlo, že nájemné zvýší postupně až o sto procent. Vzhledem k tomu lidé nyní zaplatí „jen“ o 21,3 procenta více. Nájemné tak vystoupá na 37 korun za metr čtvereční a měsíc.

„To už bude nájemné, které umožní investovat do oprav a zateplení bez toho, aby na to doplácelo město,“ uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

I když se nájemníkům další pětinové zvýšení plateb za bydlení může zdát vysoké, mohou mluvit o štěstí. Mohlo totiž být ještě hůř. Benešov totiž nevyužil možnosti, kterou mu dává zákon. Ten umožňuje meziroční navýšení až o téměř 31 procent.

K tomu všemu už také radnice vyhlásila, že v roce 2011 nájemné dále nezvedne.

Vlašim

Také zastupitelstvo Vlašimi schválilo zvýšení nájmů obecních bytů. Těch je ve městě více než šest set.

„U bytů první kategorie zaplatí jejich obyvatelé asi o šest korun více, tedy třiačtyřicet korun,“ potvrdil starosta Vlašimi Luděk Jeništa s tím, že také Vlašim, podobně jako Benešov, nevyšponovala nájemné na maximální možnou míru. Pro město velikosti Vlašimi ji stanovuje zákon na 68 korun za metr čtvereční a měsíc.

Starosta města se k tomu navíc ani neobává, že se nájemné v dohledné době vyšplhá až na maximum. „Vzhledem k platební schopnosti obyvatel města k deregulaci na osmašedesát korun do roku 2012 nedojde. Myslím, že to bude trvat déle,“ dodal Luděk Jeništa.