I na Benešovsku ale platí, že se i přes pouze třetinové zastoupení žen na kandidátkách, některé z uchazeček o post komunálního politiky dokáží prosadit na úkor svých silnějších kolegů. To se ženám daří především v menších sídlech – městysech a obcích. Okres Benešov má 113 radnic, dohromady v nich ale na postech starostek, je jen tucet žen.

Jednou ze statečných, je Monika Šlehobrová. Kromě toho, že je uvolněnou starostkou městysu Netvořice, je současně i jedničkou kandidátky Změňme Netvořice. Muži na této listině mají jen nejtěsnější početní převahu. Uchazeček je tam sedm. Ale zvoleni budou všichni.

„Do komunální politiky jsem se dostala vlastně náhodou,“ vzpomíná starostka, která je na postu šéfky radnice první volební období. „V roce 2010 mě oslovili nezávislí kandidáti zakládající volební seskupení, a já kývla. Úplně plánované to nebylo,“ přiznává.

Politika za dobu, kdy ji Monika Šlehobrová aktivně pro svůj městys dělá, ji naučila, že jde především o to, co, kdo a jakým způsobem to dělá. Nezáleží přitom na tom, zda je oním hybatelem žena nebo muž.

„Domnívám se, že je to vždycky jen o tom konkrétním člověku,“ říká Monika Šlehobrová s tím, že možná až na vrcholnou politiku, mají ženy s muži v tomto oboru lidského počínání rovnocenné šance se prosadit. „Myslím, že na obcích jsou lidé rádi, když veřejné funkce jdou dělat ženy,“ dodala s úsměvem.

Také starostka dalšího městyse, Louňovic pod Blaníkem, Růžena Kučerová, je znovu kandidátkou do zastupitelstva. I v sídle pod bájnou horou jdou kandidáti do boje o radnici jen na jedné jediné listině a to pod hlavičkou s názvem Rozvoj Louňovic. Starostka na plný úvazek Růžena Kučerová, v roce 2014 lídr listiny, tentokrát figuruje na osmé pozici.

Městys má 15 zastupitelů a tak je jasné, že i tam budou volby pouhou formalitou. I tady budou zvoleni všichni kandidáti. Tedy i Růžena Kučerová, která podle svých slov šla do politiky proto, že chtěla své obci pomáhat a něco jí také přinést.

To se stalo poprvé v roce 2006, kdy ji zastupitelé zvolili starostkou. Za tu dobu nepoznala, že by jako starostka měla proti kolegům, starostům, nějakou zásadní výhodu. Rozdíly přesto, vnímá.
„My ženy vidíme svět jinak, než muži. Myslím, že máme jiné sociální cítění,“ vysvětlila.

Podobně na svět starostek vs. starostů či političek a politiků, nahlíží i Marcela Čedíková, uvolněná starostka dalšího městyse, Vrchotových Janovic. I tady je jasné, že bude zvolena. Kromě kandidátky Pro městys, tam žádná další listina není. Marcela Čedíková je na ní jedničkou. Přesto, jak tvrdí, se necítí být političkou.

„U nás jdou do voleb samí nezávislí kandidáti,“ připomněla. „Obec naší velikosti by s politikou neměla mít moc společného. Je to o tom, co si sami uděláme, to tady máme,“ uvedla při krátkém telefonátu s Deníkem Marcela Čedíková. Nejspíš také proto nevnímá, coby šéfka radnice, jako výhodu, že je ženou.

„Ženy jsou povšechně schopné vnímat věci v širších souvislostech. Jenže práce na radnici je všude stejná, tedy i pro všechny stejná. Zase na druhou stranu muži, kteří jdou za jedním problémem, ho možná vyřeší precizněji nebo do hlubších podrobností. Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že širší pohled na věc, je výhodnější,“ dodala žena, která končí své první starostovské období, i když zkušenosti s prací pro obec začala nabírat už při práci v místním národním výboru v roce 1976.

Jen na třech radnicích Benešovska mají ryze ženský tandem – starostku a místostarostku. Takovým minitýmem se mohou pochlubit v Netvořicích, Smilkově a Tomících u Dolních Kralovic.

Ženy na radnicích Benešovska

Netvořice
Monika Šlehobrová (46), uvolněná starostka, kandiduje
Ivana Fulínová (53), neuvolněná místostarostka, kandiduje

Vrchotovy Janovice
Marcela Čedíková (65), uvolněná starostka, kandiduje

Louňovice pod Blaníkem
Růžena Kučerová (61), uvolněná starostka, kandiduje

Kozmice
Helena Matoušková (47), neuvolněná starostka, kandiduje

Třebešice
Hana Moravcová (48), neuvolněná starostka, kandiduje

Mnichovice
Jarmila Turková, neuvolněná starostka, nekandiduje

Pravonín
Jana Lapáčková (52), uvolněná starostka, kandiduje

Psáře
Petra Kadlečková (46), neuvolněná starostka, kandiduje

Řimovice
Romana Kubíková (52), neuvolněná starostka, kandiduje

Soutice
Alena Exnerová (61), neuvolněná starostka, kandiduje

Tomice u Dolních Kralovic
Danuše Křepelková (58), neuvolněná starostka, kandiduje
Marie Maršounová (46), neuvolněná místostarostka, kandiduje

Smilkov  
Hana Dohnalová (64), neuvolněná starostka, kandiduje
Zuzana Bukovská (39), neuvolněná místostarostka, kandiduje