Na torzu železniční trati z Prahy do Vídně, která zbyla při budování IV. tranzitního železničního koridoru kolem Střezimíře, tedy kolem nejvyššího bodu Dráhy císaře Františka Josefa mezi Gmündem a Prahou, znovu chystají akci s názvem Léto na drezíně. K tomu účelu vyšlou na koleje tři drezíny. Dvě už mají své jméno, Vlašťovka a Rosnička. Třetí zatím na pojmenování čeká.

Ten, kdo za akcí stojí se jmenuje Spolek Železnice Česká Sibiř. Úspěch získává i díky spolupráci s destinační společností Kraj blanických rytířů. Jejím úkolem je zajišťovat spolupráci poskytovatelů služeb cestovního ruchu kvůli efektivnějšímu řízení turismu v kraji pod Blaníkem.
„Letos v létě můžete využít hned čtyři nedělní termíny a to 14. a 28. července a také 11. a 25. srpna,“ připomněla Jana Špačková z Kraje blanických rytířů.

Onen zbytek trati zmiňovanž výš měří ze Střezimíře k Meznu dva kilometry. Lidská síla nutná pro pohon pákových drezín cestu tam a zpět zvládne za jednu vyučovací hodinu - 45 minut.

„Cestou se turisté od průvodce dozvědí nejen zajímavosti o netradičním dopravním prostředku na němž jedou, ale i o historické trati, jejíž zvláštností je také klenutý most u Stupčic z roku 1895. Ten je nyní ale v havarijním stavu,“ připomněl Miloš Jelínek, starosta Střezimíře a také předseda spolku Železnice Česká Sibiř.

Loni se na drezínách svezlo na 600 lidí a vzhledem k tomuto enormnímu zájmu je v podstatě nutné si jízdu předem zamluvit. K tomu účelu mají nadšenci z České Sibiře webové stránky www.zeces.cz nebo na www.blanik.net/leto-na-drezine.

Starosta Střezimíře Miloš Jelínek v zářezu železnice. | Video: Zdeněk Kellner

Kromě jízd do Mezna a zpět povozí třetí drezína zájemce, kteří se nedostanou na Vlašťovku ani Rosničku, jen v rámci kolejí na samotném střezimířském nádraží. Na všechny pak čeká kromě možnosti zakoupení běžného občerstvení také prohlídka přízemí drážní budovy s výpravnou.

„Tam vznikne muzeum železniční dopravy, součást budoucího železničního skanzenu ve Střezimíři,“ připomněl Miloš Jelínek.

Při letošním březnovém vyhlášení soutěže Velká cena cestovního ruchu 2024 bylo loňské Léto na drezíně ve Střezimíři oceněno v TOP 10 nejlepších turistických produktů v rámci celé České republiky.

„A slibujeme, že TOP bude akce i letos! Neúnavní srdcaři ze spolku Železnice Česká Sibiř se po celé jaro věnují „paření Prasátka“. „Malou motorovou lokomotivu T 211 tzv. Prasátko nám, stejně jako služební vůz Daa-k, známý jako hytlák, zapůjčilo Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka. Prasátko prošlo opravou v dílnách Railway Capital ve Veselí nad Lužnicí a my během jarních měsíců odstraňujeme před novým nátěrem starý lak. Hytlák pak necháme přestavět na otevřený vůz pro turisty,“ dodal Miloš Jelínek s tím, že na přestavbu původního poštovního vozu v bezbariérový pomohly i lidé, kteří se loni svezli na drezínách.

Právě výtěžek z prodaných jízdenek věnoval spolek na přestavbu hytláku. Svézt se s ním s větrem ve vlasech bude však možné až napřesrok.