Poprvé se v tomto kusu před domácím publikem opona zvedne 4. dubna večer, v sále Základní školy Načeradec. Zbrusu nová autorská komedie Šárky Fenykové roztáčí kolotoč bláznivých událostí kolem zapomenuté žádosti o adopci. Představení s ochotníky nazkoušela režisérská dvojice Kateřina Dudová a Václav Prokop.

„V poslední fázi zkoušení jsme už jen pilovali detaily a pracovali na výrazu. Na Kurzu efektivního rodičovství se podílí přibližně dvacet členů souboru, z toho dvanáct herců, dvě nápovědy, jedna inspicientka, tři technici a nesmíme zapomenout také na výtvarníky," uvedla režisérka Kateřina Dudová s tím, že další představení se odehraje hned následující den pro premiéře, a to v sobotu 5. dubna od půl osmé večer.

Hra pojednává o tom, že manželé Povolní dostanou zprávu, že pro ně konečně mají dítě k adopci, o níž žádali před osmnácti lety. Jenže mezi tím se jim podařilo zplodit vlastní, nyní skoro dospělé, děti. Manželka Jolana v podání Lenky Jedličkové by dítě uvítala s otevřenou náručí.

Jolanino nadšení však zpočátku nesdílí její manžel Václav představovaný Jiřím Jedličkou. Nejhůře tuto událost vnímají jejich dvojčata Jiří a Ema. Jejich roli si střihlo právě režisérské duo Kateřina Dudová a Václav Prokop.

A jak se cítí amatérští divadelníci těsně před premiérou? „To víte, že máme trému. Kdo říká, že ji nemá, tak si buď vymýšlí, nebo je sebevrah," řekl jeden z představitelů titulní role Jiří Jedlička.

Ještě v dubnu, poté co se herci představí domácímu publiku, se chtějí členové souboru zúčastnit přehlídky amatérských souborů Klicperovy divadelní dny v Sadské a také plánují s novou komedií vyjet za humna, po okolí Podblanicka.

„Této hře bychom se chtěli věnovat zhruba rok a pak už podle nás nastane čas sáhnout po něčem jiném. Divadelních snů máme samozřejmě mnoho, a ne příliš skromných," dodal druhý z režisérů souboru Václav Prokop.

KAREL CHLUMEC