Neuplynul ani měsíc a Deník může poskytnout veselejší informaci. Jen co se vedení zámku alespoň částečně vyrovnalo s náhlým úmrtím čtyřiadvacetiletého huňáče, který žil na zámku třináct let, začalo zjišťovat možnosti kde a za jakých podmínek lze získat Kazimírova nástupce.

„Jednáme s několika zoologickými zahradami, kde vedou plemenné knihy medvědů ušatých a to nejen v České republice, ale například
i v Polsku,“ uvedla Marie Krejčová, kastelánka Konopiště s tím, že v současné době čekají na jejich vyjádření.

Kromě již zmiňovaného medvěda ušatého, který má na zámku už více než padesátiletou tradici je v hledáčku zájmu vedení historické památky i medvěd syrský. Proč? „Podle dochovaných fotografií tento druh na Konopišti za panování arcivévody Františka Ferdinanda d´Este pravděpodobně byl,“ vysvětlila kastelánka.

Zámek Konopiště má platné povolení chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči, a to pro dva medvědy. Rád by této možnosti využil a za medvědici Mášu, která uhynula už před několika lety a za mrtvého Kazimíra získal opět dva nové přírůstky.

„Snažíme se sehnat tak pěti až osmiletý medvědí pár. Než se nám to povede, výběh uklidíme, dáme nové kmeny a provedeme další drobné práce. Větší stavební úpravy nechystáme,“ řekla Krejčová.

Aby se mohli malí, ale i velcí návštěvníci těšit, že po vystoupání prudkého kopce k zámku na ně bude čekat pohled do výběhu, kde budou panáčkovat nebo jen tak lenošit medvědi musí sehnat vedoucí pracovníci zámku sponzory. „Kolik za medvědy zaplatíme zatím nevíme. Kazimír stál celkem i s dopravou čtyřicet tisíc korun,“ dodala Krejčová.