Vlašimsko a tamní lidé, a to nejen farníci, bývají tradičně štědří. To vychází z jejich empatie vůči druhým, potřebným. Navíc se po loňském roce, kdy koledování skupinek tří králů znemožnila vládní restriktivní opatření dárci velice rádi znovu potkali s koledníky. Často už známými, kteří na stejná místa za stejnými lidmi chodí mnoho let.

Letos vybrané peníze podpoří z pětašedesáti procent projekty a akce v regionu působnosti Charity Vlašim. Největší díl darů doputuje do nového vlašimského Komunitního centra Zahrada. Pět procent ze zbylé části darů uhradí režijní náklady sbírky, deset pomůže v rámci předem určených celonárodních projektů a stejná část pomůže i arcidiecézi. Letos v Kolíně nebo Praze.

Než se ale peníze od dárců dostanou zpět na místo určení, musí absolvovat nezbytné kolečko. Veškerý zisk totiž po rozpečetění pokladniček a sečtení putuje z Vlašimi na konto Charity ČR a teprve pak přerozdělením zpět na místo určení.

Tříkrálová sbírka 2022 v Benešově.
Při Tříkrálové sbírce na Benešovsku věnovali dárci přes 200 tisíc korun

O rekordní zápis Tříkrálové sbírky se na Vlašimsku postaraly desítky skupinek tří králů. Podle Jany Srbové v celém tomto regionu bylo k dispozici 93 zapečetěných pokladniček s logem Charity. Další dvě zapečetěné plastové pokladny zůstávaly pro jistotu jako rezerva v sídle Charity Vlašim.

„Ještě před vypuknutím koledování jsme se připravovali na kombinovanou formu sbírky, tedy za použití stacionárních pokladniček v obchodech a na úřadech a koledování skupinek tří králů. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, zda někdo nevypadne kvůli karanténě. Přesto se nám podařilo obejít kolem osmdesáti procent Vlašimi,“ spočítala Jana Srbová. „Nezvládli jsme ale panelové domy bez výtahů,“ dodala.

Z těchto údajů proto lze snadno odvodit, že se skupinky koledníků setkali s celkem téměř deseti tisíci obyvateli města. Ti jsou tradičně velmi štědří. Proto v uplynulých letech byly vybrané částky také úctyhodné. Loni, kdy dárci mohli věnovat peníze jen na místech vybavených zapečetěnými kasičkami, což byly obchody nebo úřady, nastřádali kolem tří set tisíc. V roce 2020 a i rok před tím ale částky pokaždé překročily 510 tisíc korun.

Z Tříkrálového koncertu Sukova komorního sboru, který se v kostele sv. Anny konal v neděli 9. ledna 2022.
PODÍVEJTE SE: Sbírku korunoval v kostele sv. Anny Tříkrálový koncert

Přestože koledování skončilo 16. ledna, lidé mohou dál, až do konce ledna, přispívat přes takzvaný QR kód. Do konce dubna pak i formou online kasičky umístěné na webu pod heslem Tříkrálová sbírka. Všechny potřebné informace ke způsobu plateb lze snadno dohledat na webu Charity Vlašim.

Jana Srbová na závěr poděkovala všem, kteří se na hladkém průběhu letošní Tříkrálové sbírky podíleli. Byli to především dárci, ale také vedoucí skupinek, děti a podnikatelé, kteří umožnili umístění kasiček u nich v provozovnách. Své zásluhy mají i ti, kteří tři krále převáželi nebo jim připravovali občerstvení.