Hlavou týmu je zdravodník a instruktor Jan Zamrazil. Michal Dvořák je řidič, který má za sebou několik zdravotních kurzů a současně se za pochodu učí principy taktické medicíny.

„Jsme v kontaktu s více než stovkou dobrovolníků a týmem českých a ukrajinských lékařů působícím na Ukrajině, který se na nás obrátil s prosbou o pomoc. Na místě je nedostatečná, nebo zcela chybí pomoc transportu ohrožených osob, které se samy nemohou dostat do bezpečí či za hranice. Jsou to matky s hodně malými dětmi, imobilní a onkologičtí pacienti, zranění civilisté nebo těhotné ženy. Všem chybí pomoc,“ předeslal Michal Dvořák.

Poprvé dobrovolníci z Benešova na východ vyrazili v sobotu 5. března. Zpátky domů pak dorazili v pondělí. „Tři ženy s dětmi jsem vysazovali u Českých Budějovic v půl druhé ráno, Martin pak v jednu v Jaroměři," přiblížil Dvořák.

Už v pátek 11. března večer vyráží skupina na Ukrajinu znovu. Kvůli tomu vyhlásila humanitární sbírku. Pro další záchrannou misi dobrovolníci shánějí pitnou vodu a trvanlivé potraviny, kojeneckou výživu, základní hygienické potřeby, pleny, vložky, vlhčené ubrousky, toaletní papír, ale také plyšáky pro přepravované děti. Potřebný je i zdravotnický materiál, obvazy, náplasti, škrtidla, turnikety a šátky.

„Všechno by mělo být v použitelném stavu a třeba v případě autolékárniček nevadí, když budou s prošlou lhůtou. Léky samozřejmě prošlé být nemohou a musí být v neporušeném obalu,“ připomněl Dvořák.

Vybrané věci bude skupina na Ukrajině buď přímo sama využívat, nebo je bude rozdávat podle potřeby. Sběrné místo je v Benešově v Pražské ulici 1696 v kožedělném ateliéru Hirotarova dílna. Telefon je 604 989 973.

Tentokrát tým projede pro samé malé děti s matkami. Dětem bude od šesti do dvaadvaceti měsíců. Připojit se ale má i dvanáctiletá dívka, která sama utekla z Kyjeva. Informace se dobrovolníci dozvídají po částech. V cíli cesty pak mají vypnuté telefony, nevezou s sebou zbytečnosti a domlouvají se jen vysílačkami. Informace o misi pak na sociální sítě umisťují kvůli bezpečnosti s prodlevou. Přes skupiny dobrovolníků se také domlouvají adresy, kam potřebné převážet.

Michal Dvořák zdůraznil, že toto rozhodně nebude jejich poslední cesta. „Já si až nyní vyřizuji cestovní pas. Máme doklady z ukrajinské ambasády, aby nás pustili přes hranice. V neděli se vracím já a Martin, Honza tam zůstává do 21. března. Po návratu si den odpočineme a jedeme zpátky. Za hranicemi budeme svážet lidi k přechodům. Funguje to tam tak, že další dobrovolníci tam mohou dojet s autem a na centrální registraci dostane přiřazené lidi, které má odvézt,“ shrnul.

Na pokrytí nákladů spojených s cestou používají dobrovolníci prostředky své i ty z transparentního účtu 2602141416/2010 (vedený v eurech) nebo 2702141392/2010 (vedený v korunách).