Konal se tu již šestý ročník motorkářského srazu nazvaného Keep Respect 2013. Setkání, kterého se každoročně účastní několik stovek majitelů motorek, skútrů, mopedů či čtyřkolek. Návštěvnost netradičního srazu umocnilo navíc slunečné počasí a teploty přesahující třicet stupňů Celsia.

„Naše jednodenní akce je bez alkoholu, je nejen pro pacienty rehabilitačního ústavu, ale také pro širokou veřejnost. Chceme si jí připomenout, abychom si my, kteří se denně pohybujeme v silničním provozu uvědomili, jaké riziko podstupujeme, když usedáme za řídítka nebo za volant a abychom se chovali na silnici k sobě navzájem ohleduplně a s respektem," uvedla organizátorka setkání a fyzioterapeutka Štěpánka Foxová.

Na hřišti pod areálem ústavu se tak při této příležitosti sešli motorkáři, kteří už zařízením po nehodě prošli jako pacienti s těmi, kteří ještě tuto zkušenost nemají. Jde o setkání lidí, kterým se motocykl stal součástí života, láskou a někdy i smutným osudem. Dokladem toho je fakt, že do Kladrub se každoročně vrací řada z takzvaně přeražených motorkářů, kteří už jen svou přítomností varují ty, kteří ještě vážnější havárii na silnici neprodělali.

„Rádi se vracejí právě ti motorkáři, kteří už na motorku sednout nemohou, přijíždějí na čtyřkolkách a tím dávají nové podněty čerstvým vozíčkářům," přiblížila organizátorka Respektu.

Samotná akce odstartovala v deset hodin. O hodinu později pak zahájila svým vystoupením kulturní program skupina Rockass a v půl jedné se motorkáři vydali na zhruba dvacetikilometrovou spanilou jízdu.

„Na návštěvníky čeká i celá řada doprovodných akcí. Například instruktoři motoškoly budou vysvětlovat podstatu svého projektu Bezpečně na motorce s Mírou Lisým, dorazí členové fotoklubu vozíčkářů na čtyřkolkách, které si zájemci budou moci nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Pracovníci Centra odškodnění poskytnou zájemcům informace na odškodnění po dopravní nehodě a středočeští záchranáři předvedou poskytování první pomoci při zranění motorkáře a odpoví případné dotazy," přiblížila program Štěpánka Foxová. Příznivci historie motorismu se zase mohli těšit na účast Posázavského veterán klubu, který předvedl dvou i jednostopé historické stroje, děti i dospělí se vyřádili na lezecké stěně nebo mohli relaxovat při škole bubnování. Nechyběly ani stánky s Respekt suvenýry a občerstvením.

Vzhledem k opravdu tropickým teplotám zamířil nejeden dětský, ale i dospělí návštěvník pod přistavené sprchy, částečně napuštěného bazénu nebo se nechal ochlazovat jen tak vodou z mobilní fontánky.

spoluautor KAREL CHLUMEC