Panelovou diskusi se starostou Benešova Jaroslavem Hlavničkou vedl za Benešovský deník Zdeněk Kellner. U stolu zasedli místostarostové Roman Tichovský a Zdeněk Zahradníček.

Starosta Jaroslav Hlavnička hovořil například o zeleni ve městě. Došlo také na požadavek Ivany Dobešové, ředitelky Vyšší odborné školy a střední zemědělské školy v Benešově, zda by bylo možné povolit některým větším autům výjimku pro zásobování školní jídelny nejkratší cestou kolem bytovek.

Jedním z větších témat pak byla bezpečnost ve městě. Moderátor setkání Zdeněk Kellner totiž položil šéfovi městské policie Radku Stulíkovi otázku, zda mají strážníci nějaké rezervy, kterým se chtějí věnovat. „Vždy se najdou lidé, kteří budou práci kritizovat, i kdybyste se rozkrájel,“ řekl.

Podle něj jsou místa, která strážníky trápí a problémy se táhnou mnoho let: třeba lokalita kolem prodejny Žabka, kde se často nachází problematické osoby. „Někdo namítne, že jsou strážníci málo vidět pěšky, ale když není zcela plný personální stav, tak je priorita mít strážníky v autě,“ řekl. Má to podle něj smysl: pokud se něco někde stane, tak než tam hlídka dojde, může být pozdě.

Benešov podle Stulíka trápí problematika lidí bez domova. „Město má dobrou sociální politiku, takže se sem stahují i lidé z druhého konce republiky, kteří zde nemají žádnou příslušnost,“ poznamenal.

Co se dále týká této oblasti, město podporuje z grantového fondu řadu sociálních služeb. „Týká se práce s drogově závislými, má i preventivní funkci. Dále máme i poradenská zařízení pro pěstounské rodiny,“ připomněl Zdeněk Zahradníček.

Další aktivity se týkají manželských krizí, psychických problémů a podobně: institucí je v Benešově několik desítek.

Školní autobusy

V oblasti školství se vedení benešovské radnice podělilo o zajímavou myšlenku: o chystané školní autobusy minimálně pro oblast Červených Vršků a rozrůstající se Mariánovice.

„Autobusy se musejí dostat co nejblíže bydlištím žáků. A by mohly projet ulicemi, nemohou být velké,“ poznamenal Zdeněk Zahradníček. Problém je ale ten, že dodací lhůty menších autobusů jsou dlouhé. Žáky by tak autobusy mohly vozit nejspíše v průběhu příštího školního roku. „Tím by se ranní špička mohla trochu zmírnit,“ řekl.

Dostalo se i na sportovní téma, když k místostarostovi Zdeňku Zahradníčkovi mířila otázka, jak ovlivnila výstavba nového atletického stadionu fotbal. „Ubyly plochy pro fotbalisty, klub je teď odkázán na jiné fungování,“ odpověděl místostarosta.

V lokalitě trénovaly hlavně menší děti, jednalo se o plochy menší než klasické hřiště. „SK Benešov je velmi početný, mají hodně mládeže. Používají pro tréninky umělou trávu, ale jsou to spíše nouzová řešení,“ podotkl.

I rekonstrukce samotného fotbalového stadionu podle místostarosty město čeká. Není ale na pořadu dne. Letos a příští rok chystá město náročné dopravní akce. Ve školství a sportu tak dojde spíše na menší akce. Ve druhé polovině volebního období by se to ale mohlo změnit.

Při čtvrtečním setkání došlo i na odlehčenější témata. Vedení Benešova zmínilo přípravu výročí oslav založení města. Problém je ale v tom, že ani historici se nemohou shodnout, o jaké oslavy jde. Prameny ke vzniku osady na území dnešního města se totiž liší. Směřují ke dvěma obdobím: buď rok 1070, nebo období mezi 1219 až 1223. „Zvolili jsme pro oslavy rok 2020. Vše začne plesem 10. ledna, který by odkazoval na počátek oslav. Vyvrcholí pak v září,“ řekl místostarosta.

Oslavy budou trvat celý rok a benešovská radnice plánuje vydat několik knih o městě. Po oblastech sportu, architektury i o historii. 

O celém setkání se dočtete v Benešovském týdnu, který vyjde v úterý 4. června 2019.