Hudební smršť navštívilo ve čtvrtek podle odhadu organizátorů kolem deseti tisíc lidí. Mezi příchozími bylo vidět také maminky s kočárky a starší návštěvníky.

Důvodem bylo jistě i to, že první den Sázavafestu byl pro příchozí zdarma, a tak přišla řada obyvatel Benešova, aby se přesvědčila o tom, že festival může být příjemnou záležitostí. Magnetem úvodního odpoledne na Duha Stage byli pop-punkoví Rybičky 48, kteří na Sázavafest přijeli už počtvrté. Večer rozehřál zcela zaplněný stan Balbínky písničkář Jiří Schmitzer.

„Už ani nevím, kolikrát jsem na Sázavafestu hrál, ale určitě mockrát. Neměl jsem moc času zkoumat nové prostory festivalu, ale trošku mi tady chybí ta řeka,“ řekl Jiří Schmitzer. Závěr čtvrtečního večera pak patřil domácímu Keksu.

V areálu bývalých Táborských kasáren jsou až do neděle v pohotovosti také hasiči a členové záchranné služby.

„První den festivalu jsme nemuseli vyjíždět a ošetřovali jsme tady na místě asi třiadvacet malých případů. Byly to samé drobnosti, lehká poranění, puchýře nebo bolesti hlavy,“ uvedl Martin Pokorný, vedoucí operačního střediska Záchranné služby Praha-západ. Podle šéfa záchranky na Sázavafestu by si návštěvníci měli nejvíce dávat pozor na konzumaci alkoholu.

„Když je ho přemíra, tak to jsou naši nejčastější klienti. Je třeba hlavně v nočních hodinách dát pozor i na terén, který je členitý,“ doporučil zdravotník.
Festivalová záchranka je vybavena dvěma vozy rychlé lékařské pomoci a další dvojicí aut pro přepravu nemocných.

„Máme tu i terénní čtyřkolku pro lepší dostupnost a stan pro hromadná neštěstí. Vybaveni jsme úplně pro všechno,“ řekl Martin Pokorný s tím, že v případě, kdy by bylo nutné někoho s vážným zraněním dopravit do nemocnice, těžší případy by bylo třeba směřovat do jiných nemocnic.
„Chirurgie v benešovské nemocnici má trochu omezený provoz, nefungují sály a pacienti se tam mohou ošetřit pouze ambulantně,“ doplnil Martin Pokorný.

Na Zeleném ostrově je dostatek stánků s jídlem a pitím, takže fronty se nikde netvořily a o průběžný úklid ploch se stará služba, takže nikde se neválí odpadky.

Určitým zklamáním pro některé návštěvníky byl ale nedostatek místa ve stanovém městečku v areálu Sázavafestu. To se totiž rychle zaplnilo a jeho kapacita brzy přestávala stačit.

„Na velké louce blízko areálu otevřeme stanové město,“ vzkázali návštěvníkům s omluvou ve čtvrtek přes Facebook organizátoři.

KAREL CHLUMEC