„Jsme velice rádi za vítězství a důvěru občanů, za což bych jim chtěl poděkovat,“ uvedl a slíbil, že Středočeský kraj nyní nabere úplně jiný, komunikativnější a transparentnější směr, než bylo v posledních čtyřech letech pod vedením ANO zvykem.

Petra Pecková (STAN).
Pokud Pecková vstoupí na hejtmanství, chce začít bourat

Starosta Vlašimi zůstane nadále lídrem města a souběžně bude vykonávat i funkci krajského zastupitele.

„Nejblíž mám ke sportu a ke školství, tomu bych se chtěl na kraji věnovat, ale takových lidí tam bude více. Chci se i nadále plně soustředit na starost o naše krásné město, a proto po nějakých funkcích na kraji neprahnu,“ vysvětlil Luděk Jeništa.

Benešovský ekonom a podnikatel Pavel Pavlík byl trochu nervózní, jak volby dopadnou.

„Když byla sečtena zhruba polovina hlasů, bylo zřejmé, že do zastupitelstva ODS půjde,“ uvedl muž, který s lídrem strany Martinem Kupkou jezdil na kole za voliči ve Středočeském kraji, a svým způsobem mu nenávistným výlevem na sociálních sítích pomohl „ke slávě“ také manžel nyní už končící hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. I ji Deník kontaktoval, ale mobil jen vyzváněl a připravené otázky zůstaly na papíře.

Pavel Pavlík, také benešovský zastupitel, měl na kandidátce číslo 7 a stejné pořadí mu zůstalo i mezi šestnáctkou nových krajských zastupitelů. Získal 19,77 procenta hlasů, celkově jim komisaři napočítali 749.

„Výsledek byl pro nás nakonec velkou radostí. Voličům za to děkuji,“ řekl Pavlík.

Jiří Snížek (Piráti).
Pirát Jiří Snížek: Chceme vše zveřejňovat, mohla být kontrola veřejností

Jeho blízkým tématem je zdravotnictví. „Ale to v kraji nejsou jen krajské nemocnice. Jsou to i privátní a městské nemocnice a soukromí lékaři a samozřejmě i záchranná služby. Před námi je hodně práce, protože je potřeba řada věcí vyřešit a také dořešit,“ připomněl Pavel Pavlík.

Jedním z nejmladších členů nového krajského zastupitelstva je další Benešák Dan Netušil, člen České pirátské strany, čtyřka kandidátky a také celkově čtvrtý nejlepší kandidát.

„Pro naši stranu jsou volby velkým úspěchem, dosud jsme na kraji žádného zástupce neměli. Pro nás je to +12. Jsme rádi, že si voliči všímají naší dobré práce,“ uvedl muž známý i jako herec, muzikant, nebo choreograf a také radní města Benešova.

„Zajímá mě kultura a cestovní ruch, i když ve vzduchu visí i regionální rozvoj, který jsem vystudoval. Uvidíme, jaké možnosti z vyjednávání vyplynou,“ dodal Dan Netušil, někdejší vítěz hudební ankety čtenářů Benešovského deníku – Benešovský Otík.