Přes dva miliony do lékáren

„Nejvíce jde do nemocnic v Mladé Boleslavi, Kolíně a Kladně – u všech třech se jedná o částky kolem 1,6 milionu korun,“ připomněl hejtman David Rath (ČSSD), kde zaznamenali největší příval pacientů. Jak dále uvedl, potvrdily se jeho předpoklady, že díky neplacení regulačních poplatků budou mít lidé o služby krajských nemocnic větší zájem. „Počet pacientů skutečně stoupl, je tam nárůst o 20 až třicet procent,“ konstatoval hejtman. S enormním zájmem se podle jeho slov setkaly krajské lékárny. Pacienty neodradily ani dlouhé fronty, v nichž před nimi museli čekat na mrazu desítky minut, ani informace médií o tom, že krajské lékárny nasadily takové marže, že v nich některé medikamenty přijdou dráž než v soukromých lékárnách i se zaplacením poplatku. „Z oněch osmi milionů šlo do lékáren 2,2 milionu,“ uvedl hejtman.

Osmdesát milionů bude stačit

Rozpočet kraje počítá na úhradu regulačních poplatků pro celý rok s 80 miliony korun. Rath přitom nemá nemenší obavy, že by tato částka nestačila. Rozhodně totiž odmítá, že celkovou potřebnou částku by bylo třeba odhadovat výpočtem 8 milionů krát dvanáct měsíců. Podle rozhodnutí parlamentu se totiž regulační poplatky od března změní – nebudou je platit děti – takže podle předpokladů Rathovy administrativy už pak nebude na měsíc potřeba osm milionů korun, ale zhruba pět.

Co nedají poplatky, doplatí kraj jinak

Hejtman ovšem připouští, že kromě regulačních poplatků bude třeba nemocnicím poslat další peníze. Jinak by jim peníze za zrušené poplatky u dětských pacientů citelně chyběly. „Na příjem z poplatků si nemocnice zvykly – a tak peníze, které nemocnice nedostanou formou daru kraje za regulační poplatky, jim budeme muset zaplatit jinak,“ podotkl Rath.
Nemocnice podle jeho vyjádření produkují ztrátu (například ta v kolínské nemocnici dosahuje podle nejčerstvějších informací 10 milionů za loňský rok, a to navzdory dotacím od kraje) – a už teď je jasné, že hledání úspor nebude stačit. Zvlášť když vedení nemocnic má splnit hejtmanův slib, že ošetřující personál dostane přidáno na platech. Na provoz nemocnic tedy bude muset přispět kraj. „Zdravotní pojišťovny platí za lůžkovou péči málo,“ nachází Rath příčinu těžkostí. Když ovšem bezprostředně po svém nástupu na hejtmanský post nechával odvolat dosavadní šéfy pětice krajských nemocnic, hovořil v podobných souvislostech o nedostatcích v manažerské práci bývalého vedení.