V oblasti kousek od Kamenice chystá realitní skupina Getberg projekt rezidenčního bydlení Forest Views (což připomíná výhled na okolní les) se 115 řadovými domy s dispozicí 3 až 5+kk; od roku 2023 se pak má ještě začít stavět 35 bytů. Projekt také počítá s komerčními prostorami.

A lidem, kteří si v okolí Babic již postavili domy sami, se prý může podařit pokročit dál při řešení zapeklité situace: dosud někteří nemají napojení na vodovod či kanalizaci a jsou i případy, kdy kvůli tomu chybí kolaudace.

Klíčové jsou náměstí i okolní les

Ambice změnit ráz oblasti má developer nejen v místě výstavby, kde vyrostou nové domy, ale i v širším okolí. Zakladatel společnosti Egor Khlebnikov slibuje jeho vylepšení. Projekt by měl být propojen s okolním lesem přírodními cestami. Les zůstane dominantou – a z každé zahrady vznikajících domů tam bude možné přímo vstoupit.

Už nemusíte hledat mobil a spouštět v něm aplikaci! Stačí to jednoduše nakázat vašemu asistentovi, a ten už zaúkoluje umělou inteligenci ve vašem zařízení
Fakta a mýty o chytré domácnosti. Investovat do ní se vyplatí

Plány však počítají i s podporou sousedských komunit a společenského života. Jeho ohniskem se má stát centrální náměstí, kde se počítá s pořádáním různých akcí, farmářských trhů, ale i s prostým sousedským setkáváním. Vedle náměstí je v projektu také komerční zóna s obchody či kavárnou. To vše by měli ocenit nejen noví příchozí, ale i ti, kteří už v této lokalitě bydlí.

Prostředí pro rodiny s dětmi

Jako další charakteristický prvek investor připomíná lokalitu vhodnou pro rodiny s dětmi. I proto je projekt navržen s ohledem na bezpečnost. Všechny ulice s domy budou slepé, čímž se v obytných zónách sníží dopravní hustota, nemají navíc chybět zpomalovací retardéry. Projekt dále počítá s dětským hřištěm, ze kterého je výhled na místní rybník, či s parkem, kde budou i dětské cyklostezky. A suché poldry zachycující srážky, aby zadržovaly vodu v krajině.

Školka? Rozšíříme, říká starosta

Navrhovaný projekt se líbí starostovi obce Řehenice, k níž lokalita patří, Norbertu Newaldovi (nez). Souhlasí, že jeho uskutečnění prospěje i místním. „Myslím si, že lidé, kteří v této lokalitě několik let bydlí, si zaslouží, aby výstavba byla dokončena,“ sdělil Deníku. Jestliže ale investor zdůrazňuje ideální bydlení pro rodiny s dětmi, bude dostatek míst ve školce a škole?

„V obci Řehenice, kam patří i Babice, máme školku pro 24 dětí (jednotřídku). Děti z naší obce prozatím zaplní necelou polovinu. Zbytek doplníme dětmi z okolních obcí. Pochopitelně víme, že s novou výstavbou budou děti přibývat. Přednostně se vždy berou trvale žijící děti,“ shrnul starosta Newald situaci. S tím, že rozšíření kapacity školky už začal řešit s ředitelkou. „Prostory na to máme,“ poznamenal.

Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners
Zájemci o byt mají nové priority. Už nechtějí to, co dříve

Základní školu obec nemá a o jejím vybudování ani neuvažuje. Spádově patří pod pyšelskou školu, kterou však zdaleka ne všechny rodiny využívají. „V okolí jsou školy v Kamenici, Týnci nad Sázavou a v Poříčí nad Sázavou, popřípadě v Sulicích. Všechny jsou plně dostupné autobusovou dopravou,“ nabízí starosta různé možnosti. Jeho starostenský kolega z Kamenice Pavel Čermák (KAM 21) nicméně Deníku sdělil, že noví osídlenci budou muset hledat jinde. „Kamenice je v tomto ohledu zcela naplněná a potřeby projektu nedokážeme pokrýt,“ konstatoval.

Řehenický starosta Newald je však optimistou, a to i v případě zajištění dostupnosti lékařů: „V Kamenici i v Týnci nad Sázavou jsou dětský i pro dospělé a spousta odborných lékařů. V asi 12 kilometrů vzdáleném Benešově, kam jezdí pravidelná příměstská linka 337, jsou nemocnice i poliklinika.“