Kde? Například v Hodějovského ulici, v blízkosti podchodu pod železnicí.

Právě tam se totiž častěji, než jinde, potkávají na vozovce chodci s motoristy. A úměrně tomu dochází také ke kolizím.

Jejich vzniku nahrává například také to, že je zebra namalovaná v blízkosti křižovatky Máchovy ulice, výpadovky na Týnec nad Sázavou, tedy další silnice.

„Když přijíždím od Týnce a dávám přednost autům na hlavní silnici, chce to kolikrát rychlé zařazení mezi dvě auta. Už několikrát se mi stalo, že právě při výjezdu vlevo, ke kruháku pod nemocnicí, někdo vystoupil z podchodu a vešel do vozovky. Pokud vjíždíte na hlavní až jako druhý a vůz před vámi dá přednost chodci na přechodu, je jasné, že musíte zastavit také. Jenže už nejde najet na hlavní a zastavíte se šikmo. Pak samozřejmě omezuje auta jedoucí po hlavní silnici,“ vysvětlil řidič, který pravidelně pendluje mezi Týncem a Benešovem.

Právě nenadálému, spíš ale nezpozorovanému vstupu do vozovky by mělo zabránit výrazné osvětlení přechodu i jeho okolí.

„Vybudujeme bezbariérový přechod, který pomůže vozíčkářům i maminkám s kočárky při cestě k nemocnici nebo do sídliště Na Tržišti. Z městské pokladny na to vydáme dvě stě šest tisíc korun,“ uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský s tím, že nové osvětlení by mělo začít svému účelu sloužit během tří týdnů až měsíce.

S obdobným vybavením přechodu v Mendelově ulici, na druhé straně podchodu, zatím však město nepočítá. Chodců na této straně podchodu vstupuje do vozovky stejně jako v Mendlově ulici, silnice je ale mnohem méně zatížena dopravou.

Kalkuluje naopak s vybudováním nových osvětlených přechodů v Čechově ulici u prodejny Perfekta a u Lidlu v ulici Červené Vršky. Tyto silnice nepatří městu, ale spravuje je Středočeský kraj.

„Domluvili jsme se na tom, že dílo zaplatíme z našich prostředků,“ dodal starosta Jaroslav Hlavnička.