„K oslavě příchodu nového roku totiž zkrátka patří zvýšená konzumace alkoholu a jím podporovaná mnohdy až bouřlivá zábava,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Tato zábava ale bohužel každoročně končí řadou úrazů od petard a dělobuchů. „Nejčastější zranění, která neopatrnou a neodbornou manipulací vznikají, jsou tržná poranění a popáleniny obličeje, horních končetin a nebo poškození sluchu,“ řekla Petra Effenbergerová.

Nebezpečná petarda

První zranění, které způsobila petarda, bylo nahlášeno těsně před začátkem nového roku, ve 23.34 o Silvestru. „Operátoři tísňové linky 155 přijali informaci o zraněném muži od rachejtle. Do příjezdu posádky rychlé zdravotnické pomoci dispečer vedl při hovoru s volajícím telefonicky asistovanou první pomoc,“ vyjádřila se Petra Effenbergerová. U muže došlo k devastujícímu poranění horní končetiny a po zajištění byl transportován do benešovské nemocnice.

Do konce silvestrovské noci vládl na Benešovsku vcelku klid, krom jediného tohoto případů. Od začátku nového roku měli ale záchranáři opět na pilno.

close Silvestr středočeských záchranářů info Zdroj: Deník zoom_in

Kliknutím zvětšíte.

Jediné novoroční napadení v kraji

Z celého Středočeského kraje bylo během novoročního veselí evidováno jen jedno napadení, které se událo právě na Benešovsku, přesněji ve Vlašimi. Mladého muže museli záchranáři ošetřit již patnáct minut po půlnoci. Zraněný muž byl napaden na ulici, přičemž upadl na zem. „Muž se udeřil do hlavy a tím utrpěl tržnou ránu ve vlasové části. Nebyl v bezvědomí,“ doplnila Petra Effenbergerová. Postižený jevil známky požití alkoholu, i tak byl ale ošetřen a převezen do benešovské nemocnice na chirurgii.

Srazil chodce, z místa nehody ujel

Tím ale výčet zraněných lidí na Nový rok, kteří skončili na chirurgii v Benešově, nekončí. Do nemocnice byl převezen i pacient, kterého ve Vlašimi srazilo vozidlo a z místa nehody ujelo. Událost se stala kolem půl páté ráno v ulici Dolnokralovická. Záchrannou službu si tedy musel zraněný chodec zavolat sám. Po příjezdu záchranářů si stěžoval na bolest dolní končetiny a bolest žeber. „Záchranná služba pacienta ošetřila, zajistila proti pohybu a transportovala do nemocnice,“ dokončila Petra Effenbergerová. Podle očitých svědků byl zraněný chodec pod vlivem alkoholu.

Záchranná služba musela na území Benešovska vyjíždět také k novoroční autonehodě, při které se zranila žena. I ta byla převezena do nemocnice.

V neposlední řadě se záchranáři zabývali i pomocí při požárech, kterých bylo v okrese více než dost. „Při požáru 1. ledna jsme předali zraněnou osobu záchranné službě,“ doplnil mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.