„V Týnci nad Sázavou začíná program v pátek v 19 hodin. Návštěvníci budou mít možnost pozorovat kolonii netopýra velkého sídlící v hradní věži a dozvědět se podrobnosti o jejím životě, mohou se seznámit s ochočenými handicapovanými netopýry nebo si vyrobit malého netopýra,“ řekla Magdalena Timplová, kastelánka hradu. Připraven je i netopýří karneval a každý, kdo se na hradě ukáže v kostýmu netopýra, dostane odměnu.
Po přednášce a promítání budou předány památeční plakety a certifikáty v rámci projektu Náš soused je netopýr.
„Cílem projektu je poděkovat lidem, kteří spolupracují při ochraně netopýrů tím, že jim umožní obývat úkryty ve svých objektech. Chceme zviditelnit příklady, které jsou dokladem toho, že soužití s netopýry v jednom domě není problémem, a tím pomoci zlepšit celkový přístup lidí k netopýrům, vysvětlila Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů s tím, že přesně takovým příkladem je dlouhodobá ochrana kolonií netopýrů velkých v týnecké hradní věži a na půdě kostela ve Vysokém Újezdě.
Závěrem večera bude vycházka k noční řece Sázavě, při níž účastníci mohou pomocí ultrazvukových detektorů pozorovat lovící netopýry.
Na hradě Šelmberk bude netopýří noc zahájena v sobotu ve 20 hodin. „Zde proběhne mimo jiné odchyt netopýrů do sítí přímo na hradním nádvoří, kde byl v minulosti zaznamenán výskyt celkem osmi druhů. Zájemci pak mohou absolvovat noční prohlídku hradní věže, kde lze pravidelně pozorovat netopýry ušaté, kteří využívají prostory pro svoje námluvy,“ upřesnila Schnitzerová s tím, že netopýří noc se v Týnci i Šelmberku koná za každého počasí. Doporučenou výbavou je baterka, pohodlná obuv a vhodné oblečení.

HANA DITTRICHOVÁ