„Vždycky kvůli tomu uspořádáme na náměstí vánoční jarmark, na kterém si každý může koupit ozdoby vyrobené dětmi z votických škol,“ zval do centra města votický starosta Jiří Slavík. A bylo tomu tak i letos. Od 14 hodin na Komenského náměstí vystoupil například Petr Čejka a Madlenka. Nechyběly ani stánky s vánočními dobrotami a dalším zbožím. Dodržovaly se také staročeské tradice, například lití olova do vody. A nechyběla ani vystoupení místních dětí.

Ale jinde dodržují tradici rozsvěcení vánočního stromu při první adventní neděli. Ta je 2. prosince a začíná jí, jak se lze dočíst v naučných slovnících, liturgický rok. Jedná se o období čtyř neděl před vánočními svátky. Má to být doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce a také období rozjímání a dobročinnosti. Právě proto je to jedinečná příležitost pro různé benefiční akce. V Benešově například už tradiční – Ježíšku, prosím Tě! Nebo nová, Daruj krabici, daruješ úsměv.

Nejprve se však bude rozsvěcet symbol Vánoc. Z oslovených měst Benešovska to už v sobotu 1. prosince, tedy ještě před adventem, udělají v Týnci nad Sázavou. Jako jedno z mála měst v kraji pod Blaníkem, má Týnec strom rostoucí. Vzkvétá v centru, u obchodního domu. Právě tam se lidé sejdou při kulturním programu. Začne v 16 hodin.

„Na území města se ale vánoční stromy rozsvítí i v některých jeho částech,“ upozornil místostarosta Bedřich Pešan. „Například v Peceradech a Chrástu nad Sázavou rozsvěcují stromy v neděli 2. prosince. Tamní akce ale neorganizujeme my, ale tamní osadní výbory,“ vysvětlil týnecký místostarosta.

Bohatý program se tradičně odehraje na benešovském centrálním,Masarykově náměstí. Strom, krásně, pravidelně rostlou jedli ojíněnou, darovala ze své zahrady obyvatelka města Jaroslava Vykydalová. Na náměstí jehličnan přivezl tradičně náklaďák firmy Sládek s hydraulickou rukou. Pak se už práce ujali elektrikáři Technických služeb Benešov a instalovali výzdobu. Ta je stejná, jako loni, tedy „stékající“ krápníky a hvězdy. Všechno LED, tedy úsporná technologie.

Benešovský vánoční strom se rozsvítí poprvé v neděli 2. prosince. Na náměstí vystoupí trubači benešovské Základní umělecké školy Josefa Suka a také pěvecký sbor a týnecká kapela Czech It. Program s rozsvěcením benešovského vánočního stromu startuje na Masarykově náměstí v 16 hodin. „Samozřejmě se zúčastním,“ potvrdil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „V rámci zachování rozumného a důstojného průběhu akce, ale zpívat nebudu,“ zažertoval.

Ve stejný čas, tedy v 16 hodin, začne akce s rozsvěcením stromu také u místní knihovny v benešovské části, Úročnici.
Město pod Blaníkem, Vlašim, nebude mít, jen jeden vánoční strom, ale hned čtyři. „Umístěné jsou na Žižkově a Husově náměstí a také v Domašíně a Bolině,“ informoval vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Markéta Pytlíková, ředitelka Kulturního domu Blaník, který slavnostní rozsvěcení stromu na Husově náměstí, u „pampelišky“ organizuje, připomněla, že bohatý kulturní program začne v neděli 2. prosince v 15 hodin. „Vystoupí například Kateřina Ševidová v doprovodu Zděňka Kopeckého, děti ze základních a mateřských škol z Vlašimi a Chotýšan, Sestry v akci z Veliše a také mladí umělci ze Základní umělecké školy Vlašim,“ upřesnila.