Tak by se dal v krátkosti shrnout prozatím největší úspěch jedné z členek mažoretkového souboru Kamenické Hraběnky. Dívky, která se tomuto tanečnímu sportu, založenému především na práci s hůlkou, věnuje už řadu let.

„To už bude osm let, co jsem se k mažoretkám dala. Začalo to někdy ve třetí třídě. Mám kamarádku, která u nich už v té době byla, tak jsem s ní začala chodit na tréninky a natolik mi to učarovalo, že jsem tam zůstala,” začala své vyprávění mladičká Andrea.

Přiznává, že rázně pochodující dívky v barevných uniformách, vysokých kozačkách, lodičkou na hlavě a neodmyslitelnou hůlkou v ruce obdivovala a napodobovala už jako docela malá holčička.

„Úplně první mažoretky, kam jsem chodila, byly v Benešově. Tam jsem se poznala se svojí kamarádkou Áňou Novotnou, s kterou teď tvoříme duo s rekvizitami. Odtud jsme přešly do Prahy a asi před půl druhým rokem jsme zakotvily v Kamenických Hraběnkách,” popsala svojí cestu různými mažoretkovými soubory Andy.

Skupinového cvičení se Andrea účastní už jen velice zřídka. Většinou vystupuje pouze v páru s Annou Novotnou a podle dosažených výsledků se jim daří. A to i přes skutečnost, že netrénují tak často, jak by měly. Prý už nemají tolik volného času jako dřív, kdy cvičily minimálně jedenkrát týdně.

Ráznému pochodování v barevném kostýmku, vysokých kozačkách, s lodičkou na hlavě a neodmyslitelné hůlky v ruce, se Andrea Vrbová ze Senohrab věnuje už osm let. Velký úspěch se doslavil ale před pár dny. V sobotu 29. října získala v Českých Budějovicích titul Miss mažoretka 2011 v kategorii media.

Co to vlastně Miss media je?

AV: Na internetu a i v některých tištěných periodikách vycházely jmenné seznamy nominovaných dívek a pro ty bylo možné hlasovat.

Jste Miss media. Čeho byste chtěla u mažoretek ještě dosáhnout?

AV: S kamarádkou Áňou soutěžíme jako duo s rekvizitami. A přestože jsme se vždycky dostaly do druhého kola, nikdy jsme se zatím neumístily na medailových pozicích. Tak asi tohle.

Když jezdíte na soutěže, kdo vás doprovází?

AV: Rodiče, babička a kamarádka Simča. To je nejen kamarádka od dětských let, ale vlastně ona byla ta, která mě k mažoretkám přivedla. No a potom máme s Áňou medvěda, který má úplně stejný kostým jako my, a i hůlku.

Chtěla byste se mažoretkám věnovat i po střední škole?

AV: To nevím. To je ještě daleko. Teď rozhodně nemám v úmyslu skončit.

Dostala jste jako Miss korunku a šerpu?

AV: Korunku ne, ale šerpu ano. Tu mám vystavenou ve svém pokojíku.

Jak reagovali vaši spolužáci na to, že jste získala titul Miss mažoretka?

AV: Byli moc milí. Gratulovali mi a dokonce za mnou přišel jeden kluk, jestli si může sáhnout na Miss (smích).

Změnila soutěž nějak váš život?

AV: Poznala jsem spoustu nových kamarádek, ale jinak ne.

Můžete se i příští rok Miss mažoretka zúčastnit?

AV: Vzhledem k tomu, že jsem letos nevyhrála titul absolutní Miss mažoretka 2011, tak ano.

Nedílnou součástí mažoretky je hůlka. Kolik váží?

AV: To vám přesně neřeknu, ale je docela těžká. Musíte jí v ruce cítit. Abyste s ní mohla dobře točit, házet, přehazovat a tak. Hlavně musí být dobře vyvážená.

Je vám 16 let. Dokážete se vžít ještě do role dítěte?

AV: Určitě. Baví mě blbnout na trampolíně, ráda se podívám na pohádky, nebo když jsem doma sama, pustím si nahlas muziku a zpívám si.

Jakou máte ráda muziku?

AV: Úplně všechnu. I dechovku. Když jsem na plese, ráda si na ní zatancuji. A když jedete na šampionát mažoretek, tak tam je povinná sestava na dechovou hudbu. Takže kdyby mi vadila, nemohla bych na ní vystupovat.

Andrea Vrbová se narodila 2. června 1995. Se svými rodiči a o dva roky mladší sestrou bydlí v Senohrabech. Tam také chodila do základní školy. Ale jen do páté třídy. Poté přešla na ZŠ Jiráskova v Benešově. V současnosti studuje druhým rokem Střední školu cestovního ruchu a jak jinak než opět v Benešově. Mezi její koníčky patří mažoretky, Zumba a lyžování.