V přírodním amfiteátru Malostatku Blatiny v Šebáňovicích se za přítomnosti všudypřítomných koček, buřtů na ohni a stínu starého ořechu uskuteční v sobotu 20. července.

„Festival je zaměřen převážně na folkovou hudbu. Je to asi jediný žánr, který má požadovanou úroveň a zároveň nikterak nevadí našim zvířecím svěřencům. Letos se uskuteční již třetí ročník a zájem o ty minulé byl akorátní. Vzhledem k tomu, že jsme pořád pouze malostatek, nejsme a ani nechceme být připraveni na velký příval nadmíru hlučných a divokých návštěvníků. Zakládáme si na osobitém přístupu, rodinné a klidné atmosféře," zdůraznil předseda občanského sdružení Malostatek Blatiny Matouš Horák.

Účinkující se každý rok obměňují, pravidelným účastníkem je pouze duo Nestíháme. Kromě nich letos ve zhruba hodinových blocích vystoupí písničkářky Dana Houdková a Ira Mimosa, duo Jiří Smrž a Ben Lovett a básník Jan Suk. Mezi jednotlivými interprety dostane prostor poezie, konkrétně autorské čtení.

„Malostatek Blatiny je především místo, kde se snažíme poskytnout azyl domácím i divokým zvířatům, kterým by jinde jiní šanci nedali. Proto je v rámci malofestivalu otevřena minizoo a od 17 hodin je dokonce možné si všechny výběhy i ohrady projít s doprovodem," přiblížil doprovodný program předseda občanského sdružení.

Malostatek není přímo kulturním sdružením, většinu času věnuje práci okolo statku a zvěřince. „I tak vždy v srpnu pořádáme pro sousedy nejen v důchodovém věku posezení s heligonkou. Dále poskytujeme skromné vícedenní ubytování pro organizované skupiny mládeže, při kterých děti především z města seznamujeme s jednotlivými druhy zvířat a životem na statku," poznamenal Matouš Horák.

KAREL SOUČEK