Radní Středočeského kraje totiž podpořili projekt, který by k tomu měl pomoci. Pokud se za jejich názor postaví i nejvyšší orgán kraje, zastupitelstvo, dostane zatím travnaté letiště, nový rozměr. Po letišti v Praze Ruzyně je právě Letiště Benešov nejvytíženějším v zemi.

„Současná travnatá plocha je nevyhovující a především za deštivého počasí může být i nebezpečná,“ míní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Ani vybudování zpevněné dráhy by však nemělo přinést zvýšení kapacity letiště. Právě proti tomu a hlavně hluku, kterým startující stroje zatěžují obyvatele obcí v okolí, se staví tamní samosprávy.

Ke zpevnění přistávacích ploch by měl vlastník letiště použít plastové zámkové zatravňovací zpevňovací rošty. „Ty se už osvědčily na jiných letištích podobného charakteru,“ připomněl František Petrtýl.

Letiště u Nesvačil, obce patřící pod správu města Bystřice, využívají letci při vnitrostátních i mezinárodních cestách. Loni měl aerodrom 63 tisíc vzletů a přistání. Pozemky pod letištěm vlastní Středočeský kraj, provozovatelem je město Bystřice.

Správcem zařízení je pak bystřická příspěvková organizace Letiště Benešov. Úpravy mají kraj přijít na 21,28 milionu korun včetně DPH. Půl milionem by se mohly připojit Letiště Benešov, F-air a Bemo-air.