„Na ochranné pomůcky a jejich rozdělení od kraje jsme čekali nejdéle. Například v kraji Vysočina je lékárníci přebírali už v neděli. Ale když jsme se ve čtvrtek 26. března konečně dočkali, obdrželi jsme jen obyčejné roušky. Tomu říkám nehoráznost,“ postěžovala si do redakce Benešovského deníku lékárnice z Benešova Šárka Suchanová.

Nazlobený je také majitel lékáren v Benešově a Vlašimi Martin Šuška. „Přednost před lékárníky dostali při rozdělování respirátorů například pracovníci Lesního závodu Konopiště. Je to myslím horší, než dostat koblihu bez marmelády…,“ píše ve zprávě zaslané do redakce.

Zamýšlí se také nad tím jak dál. „Co zbývá? Zavřít všechny lékárny třeba na den, aby si všichni uvědomili, jak jsou v této situaci zbytečné? Nebo jen neposkytovat služby pracovníkům krajského úřadu?“ ptá se podnikatel.

Na stejné lodi je také lékárna ve vlašimské Lidické ulici. „Na lékárnu jsme dostali jen jednu krabičku roušek. Ty jsou nám ale k ničemu,“ potvrdila majitelka lékárny Renata Ptáčníková. „V jiných krajích dostali lékárníci respirátory účinné proti koronaviru N95 a vím, že někteří dokonce už druhou dodávku,“ uvedla nespokojená lékárnice.

Na skutečně účinné respirátory nejen její lékárna čekala celý týden a pomůcky, které ve čtvrtek nakonec obdržela, jsou pracovníkům prakticky k ničemu. „Chráníme se teď plexisklovými průhlednými celoobličejovými štíty vyrobenými na 3D tiskárně. Na nose a ústech máme látkové proužky. Co můžeme dělat?“ dodala zklamaně vlašimská lékárnice.

„Opakovaně připomínám, že Středočeský mohl rozdělit to, co dostal. Šlo o 8800 respirátorů a 71 tisíc roušek, které rozdělil 2991 poskytovatelům zdravotních služeb v kraji," uvedla na dotaz Deníku Helena Frintová, z kanceláře středočeské hejtmanky.

„Respirátory šly, jak jsme již informovali, všeobecným praktickým lékařům, pediatrům, zubním lékařům, gynekologům, ORL a plicařům. Praktik dostal čtyři respirátory, ostatní vyjmenované skupiny lékařů po pěti," dodala Helena Frintová.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník