„Hovořil jsem se zástupci Lesů České republiky, zda provedeme nějakou akci proti zlodějům stromků, ale ti mi sdělili, že lidé jsou prý dneska už tak líní si jít do lesa stromek uříznout, že by to bylo zbytečné,“ vysvětlil Luboš Baranec, velitel benešovských městských strážníků.

Podle slov tiskové mluvčí benešovské policie Diany Škvorové budou policisté provádět v rámci běžné služby kontroly dodávkových a nákladních automobilů, které povezou vánoční stromky a jejich dodacích listů. Navíc slibují zvýšený dohled v okolí lesů.

„V tomto období se samozřejmě stává, že nám některé stromky zmizí. Proto má venkovní personál, což jsou hajní a vedoucí polesí, zvýšenou ostrahu. Provádějí častější obchůzky ve svých revírech, zakracují větve, aby stromek ztratil svou estetickou hodnotu a natírají mladé jehličnany pachovými a těkavými látkami, které se v teple uvolňují,“ uvedl Oldřich Sedláček, vedoucí odbytu Lesního závodu Konopiště.

V současné době se sází daleko méně jehličnatých stromků. Přednost dostávají listnáče, jako zpevňující dřeviny. Takže není moc pasek, na kterých by se vánoční stromky mohly ztrácet.

Smrček, borovici či jedli, pod něž 24. prosince nadělí Ježíšek dárky, si můžou obyvatelé měst koupit u každého obchoďáku a na venkově u svého hajného. Tohle a také pohodlnost lidí je hlavní důvod, proč krádeží stromků z lesa ubývá.