Tenhle každoroční kolorit mají proto v kalendáři zaškrtnutý také strážníci a policisté.

V týdnu před Dušičkami, které připadají tentokrát na dnešek, tedy volnou sobotu, se hřbitovy proměňují v rozkvetlé a zářící zahrady ticha.

„Právě v období Památky zesnulých častěji hlídkujeme na hřbitovech a to nejen na obou týneckých, ale také na krhanickém, v Chrástě sídlišti," uvedl Tomáš Klenovec, velitel Městské policie Týnec nad Sázavou s tím, že i přesto se na pietních místech ztrácejí květiny nebo vázy.

Týnecký nový hřbitov, přesněji jeho parkoviště je poměrně nechvalně známé také vykrádáním automobilů. To se nyní, po vykácení tújí kolem oplocení, poněkud změnilo, což potvrdil také velitel strážníků Tomáš Klenovec. „Už delší dobu jsme vykradení automobilu na parkovišti 
u hřbitova nezaznamenali," řekl.

Týnecký a krhanický hřbitov nyní strážníci, kteří slouží v dvoučlenné motorizované hlídce, podle Klenovce pohlídají také v noci.

Také v Benešově se v období Památky zesnulých objevují na dvou městských hřbitovech strážníci častěji, než 
v dalších obdobích roku. Ani v Benešově ale službu městská policie neposiluje.

Častější hlídky na obou benešovských hřbitovech v období kolem Památky zesnulých potvrdil také velitel Městské policie Benešov Jaroslav Trojánek. „Hlídky o další strážníky neposilujeme, ale na hřbitovech jsme přítomni častěji. V těchto dnech je to pro nás jedna z priorit," uvedl.

Kromě dvou benešovských hřbitovů strážníci patrolují i na pietním místě na Chvojně. Tam prý však neřeší strážníci a policisté takové problémy, jako přímo v Benešově.

„Těmito problémy je vykrádání aut nebo ničení pietní výzdoby," potvrdil Trojánek.

Kritickými místy pro motoristy jsou v Benešově ta v blízkosti hřbitovů. K vykrádání vozidel dochází nejčastěji na silnici pod mauzoleem, v ulici Pod hřbitovem. Zcela v bezpečí nejsou automobily ani přímo mezi hřbitovy, poblíž smuteční síně. To platí také v případech, kdy motoristé vozidla odstaví až na okraji hřbitovů, poblíž cesty k benešovské Klášterce.

Zvýšenou pozornost dění na vlašimském hřbitově budou o nadcházejícím Svátku všech zesnulých věnovat také strážníci Městské policie Vlašim.

„Budeme vyjíždět stejně jako každý rok a kontrolovat hřbitovy, a to ve dne i v noci. V jakých intervalech zatím není jisté, ty ještě upřesní velitel Václav Fejtek," informoval službu konající strážník Petr Kolář s tím, že Městské policie Vlašim nebude dohlížet pouze na vlašimský hřbitov, ale kontroly budou probíhat také na hřbitovech v okolních obcích patřících do spádové oblasti Vlašimi.

S přispěním Karla Chlumce