Přestože to byl dětský karneval, do masky medvěda, báby s nůší či strážmistra Cruchota, známého četníka ze Saint-Tropez, v doprovodu jeptišek, se oblékli i dospělí.

„Tohle je druhý dětský karneval, kterého jsme hlavními pořadateli. Jinak jako spolupořadatelé se na reji masek podílíme již počtvrté,“ řekl v úvodu Miroslav Svěrák, předseda občanského sdružení Osann.

Vždy v únoru se v krhanickém hostinci sejde zhruba sto padesát masek. Ať už doma vyrobených, nebo těch, které si jejich majitelé koupí v obchodech k tomu určených. To ale nikdo neřeší. Na parketě jsou si všichni rovni. Důležité je se dobře bavit, tančit a smát se.

I letošní rej masek, tentokrát s příchutí lidových tradic odstartovalo vystoupení mažoretek ze Základní školy Krhanice. Jak vysvětlil Miroslav Svěrák, jde o každoroční zahajovací ceremoniál, kterého se ochotně ujímají právě děvčata z krhanické základky.

Nedílnou součástí dětského karnevalu je i vyhlašování nejhezčích a nejzajímavějších masek. a to hned ve třech kategoriích. Kategorie předškoláků, školáků a kategorie dospělých.

„Děti dostanou různé skládačky, hry, vystřihovánky, a pro dospělé je připravená flaška a štangle salámu,“ dodal předseda sdružení Osann.

Petr Riedl alias strážmistr Ludovic Cruchot

Čí to byl nápad jít za četníka ze Saint-Tropez?

Původně přišla kamarádka s tím, že půjdeme všichni za jeptišky. A mě napadlo, když jeptišky, tak co k nim přidat četníka ze Saint-Tropez?

Kde jste sehnali kostýmy?

To je všechno domácí výroba. Kostýmy jeptišek nebyl problém. Černé oblečení, prostěradlo. A já jsem si půjčil od táty světlý oblek, na který mi manželka našila výložky a doplňky. Čepici jsem si udělal podle předem zhlédnutého filmu z tvrdého papíru.

Vyhráli jste nějakou cenu?

Ano. První (smích).

Tohle byla premiéra nebo chodíte takhle na karnevaly pravidelně?

Bylo to poprvé. Ve středu jsme dostali nápad, v pátek vyrobili kostýmy a v sobotu šli na karneval.

Půjdete za nějakou masku i příští rok?

Rozhodně. Pokud nebudou chtít kamarádi, tak my s manželkou vyrazíme určitě. Budete to úplně něco jiného, ale co, to nebudu prozrazovat.