„Gymnastika je hezký sport pro širokou veřejnost. Je totiž základem většiny dalších sportů, třeba i fotbalu či hokeje. Dokonce i cyklista, když má dobrou gymnastickou průpravu, může z pádu vyváznout bez zranění,“ vysvětlil učitel tělocviku ze Základní školy v benešovské Jiráskově ulici, Filip Zafouk.

A ví, o čem mluví. Sám je stále vynikajícím judistou, proto dodává: „Nikomu gymnastiky rozhodně neuškodí.“

A právě z této filozofie vznikla za spolupráce kantorů ze ZŠ Jiráskova a pedagogů benešovského domu dětí a mládeže soutěž Gymnastický víceboj.

Ten má za sebou už dva ročníky. Ve čtyřech disciplínách – přeskoku, trampolínce, prostných a kladině soutěží děti ze třetích až pátých tříd. Do haly ZŠ Jiráskova tentokrát přijeli i soupeři ze škol v Netvořicích a benešovské Dukelské ulice.

„Soutěže se zúčastnilo na sto dvacet dětí,“ uvedl Zafouk, který se výuce gymnastiky při hodinách tělocviku intenzivněji věnuje už tři roky.

„Za tu dobu jsem si nemohl nevšimnout posunu v myšlení dětí. Ukazujeme dětem, že se gymnastiky nemusí bát. Dříve je gymnastika příliš nebavila, nyní z ní mají opravdovou radost. Je to tím, že se zdokonalují ve svém cvičení. Je to tím, že člověk, který něco neumí, se té činnosti nevěnuje a nebaví ho. Když se jí ale věnuje, baví ho to čím dál více,“ míní učitel a připomněl, že dříve děti neuměly ani kotoul, který nyní zvládají bez potíží.