Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na čistírny odpadních vod Benešov přispívá zejména lidem z Bedrče

Benešov – Devadesát tisíc korun. Pro šestnáctitisícový Benešov s více než půlmiliardovým rozpočtem, je to částka zanedbatelná. Přesto někomu a něčemu velmi výrazně prospěje.

28.7.2014
SDÍLEJ:

Domácí ČOV v Bedrči.Foto: Zdeněk Kellner

Město Benešov totiž právě tento balík peněz každoročně, už pět let nabízí individuálním žadatelům o vybudování domácí čistírny odpadních vod (ČOV).

Tato částka je příspěvek města, tedy jakýsi dar, bez nutnosti jeho vrácení. A poslouží lidem, kteří si hodlají místo žumpy pořídit malou domácí ČOV.

„Částky devadesát tisíc korun vyjde vždy nejvýše pro tři žadatele," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský. „Tyto peníze jsou ale směřovány výhradně do osad Benešova nebo k majitelům domků v těch částech města, kde není počítáno ani do budoucna s vybudováním centrální kanalizace," uvedl místostarosta Benešova.

Za těch pět let se na ryze individuálním přístupu k ekologii a likvidaci splaškové vody domluvili podle Tichovského, který tuto informaci čerpá od osadního výboru, pouze obyvatelé Bedrče.

„Proto se vyplácejí příspěvky na pořízené ČOVky právě jen v Bedrči, v žádné jiné osadě a pak také v Konopišti," sdělil Tichovský.

Peníze na pořízení čističky sice musí jejich majitel zaplatit při jejím pořízení a instalaci, zařízení stojí 40 až 60 tisíc korun, a teprve po kolaudaci město příspěvek vydá. Podle interních pravidel to je ale vždy polovina nákladů, nejvýše ale právě 30 tisíc korun.

„Letos se o příspěvek přihlásil teprve jeden žadatel. Celkem je čistíren za těch pět let zhruba dvanáct, patnáct," potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

To, že se o zřízení ČOV berou především obyvatelé Bedrče není jejich vykutálenost, ale jen využití strategického místa jejich bydliště s vodním tokem uprostřed.

„Podmínkou zřízení čistírny je poměrně vydatná vodoteč. A v Bedrči teče Benešovský potok," vysvětlil Tichovský s tím, že v územním plánu je jiných lokalitách uvažováno o centrální kanalizaci.

Letos je zatím jedna zkolaoudovaná čistírna a podle místostarosty by částka 90 tisíc měla případným dalším žadatelům bohatě stačit.
Pokud by se ale lidé i v jiných venkovských částech Benešova domluvili na tom, že podobně, jako Bedrčtí, budou chtít likvidovat své splaškové vody prostřednictvím individuálních čistíren, město se tomu podle Tichovského prý přizpůsobí.

„Změnil by se tam územní plán a příspěvky bychom jim tam také dali," potvrdil s tím, že takový přístup by měl pro město velké výhody. „Ušetřili bychom velké peníze za investici a pak také za provoz velké čistírny," dodal.

Zlepšovat životní prostředí je cílem a samozřejmě také povinností každého města i sebemenší vesnice v České republice. Když ne ze zákona, tak morální.

Autor: Zdeněk Kellner

28.7.2014
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení