„Povedlo se to díky sdílení informace na sociálních sítích a všemi dalšími dostupnými způsoby,“ uvedla ředitelka DDM Lucie Smetanová, podle které rodiče do městského zařízení v Poštovní ulici zapsali děti ve věku od sedmi do sedmnácti let. „I kdyby sem přišlo sto ukrajinských dětí, můžeme je rozdělit do více skupin s programem v klubovnách, kterých je tu více. Zvládli bychom to s využitím externích pedagogů,“ poznamenala.

První den kurzu patřil především seznamování a také výuce základních českých slovíček. Předcházelo tomu zapsání docházky. Pro lepší orientaci si pracovnice DDM připíchly na oděvy vizitky se svými křestními jmény. A to samé, včetně vymalování svého jména v latince, udělaly také děti.

Napětí dětí z očekávání věcí budoucích a nejistotu z neznámého prostředí pomohla rozbít tříměsíční fenka australského ovčáka Vivien. Právě pro tu příležitost ji s sebou přivedla ředitelka DDM.

S překládáním pomohla paní Viktorie, jinak také gymnastka a tanečnice, která v DDM už dříve vedla jeden z kroužků. S manželem žije v Benešově už celou dekádu a její čeština je excelentní.

Co ještě ukrajinské děti do prázdnin čeká? „Máme v plánu ukázat jim město, program už máme domluvený také na atletickém stadionu. Prohlédneme si Muzeum umění a designu, navštívíme obecně prospěšnou společnost Magdaléna,“ popsala Smetanová.

Pokud budou v blízké budoucnosti přicházet do kurzu další nováčci, založí organizátoři novou skupinu, která začne stejně jako skupina současná. Do už běžícího programu se pak zapojí průběžně.

Adaptační kurz pro ukrajinské děti nenaruší běžný provoz DDM. Končí totiž v poledne a kroužky pro benešovské školáky začínají až ve třináct hodin. Jediným problémem bude větší pracovní vytížení a nutnost časové kompenzace s vybíráním volna u externích pracovníků.

Své děti do kurzu zapsaly také učitelka ukrajinské literatury Oksana a překladatelka a učitelka angličtiny Julia. Z Berďansku, přístavního města na břehu Azovského moře, přijely bez mužů, kteří brání svou vlast.

„Město je okupované ruskou armádou. Není tam práce a nefungují školy,“ potvrdila Oksana s tím, že je ráda, že se s dětmi zachránila. „Jsme moc rádi, že tu můžeme být v bezpečí, že nám lidé pomáhají. Moc za všechno děkujeme. Máme radost i z toho, že se naše děti adaptují na české prostředí,“ uvedla Julia. „Chtěly bychom, aby se tu naše děti mohly dál učit a my si tu našly práci a naučily se česky,“ shodly se obě ženy.

Adaptační kurz je naplánován do konce tohoto školního roku. Po prázdninách pak ukrajinské děti čeká vstup do nového školního prostředí. Díky tříměsíční přípravě v DDM by to pro ně nemělo být tak složité.