Čísla, která si pro startující pořadatelé připravili, málem nestačila. Startovní listina hovořila jasně. Na trať vyrazilo 185 atletů všech věkových kategorií.

„Kdyby nám čísla nestačila, zapsali bychom je startujícím na ruku," vysvětlila ředitelka Běhu na Čerčanský chlum Jarmila Zeidlerová z Benešova.

Rekordní zápis ředitelka běhu vysvětlila několika okolnostmi. „Takový chlum, jako dneska, ještě nebyl. Cesta je bez sněhu, bez ledu a není tam ani moc bláta," informovala po prohlídce trati.

Druhou příčinou hojné účasti je také zařazení běhu do premiérového ročníku třináctidílné série Běžec Podblanicka.

Na populárním podniku se sponzorsky znovu podílela obec Čerčany a také tamní základní škola. Právě v jejích šatnách se atleti vždy převlékají a myjí.

Pro běh je ale možná trochu na škodu místo startu. To leží až na okraji Čerčan a tam si příliš diváků cestu ani tentokrát nenašlo. Navíc je startovní rovinka poměrně úzká, a proto se had atletů i tentokrát roztáhl už na prvních metrech na úctyhodnou délku. Nebylo by proto, pro ještě větší zviditelnění běhu, příhodnější startovat v centru obce?

„No, nevím. Znáte běžce. Chtějí si srovnávat časy a z centra Čerčan, by to měli přece jen delší," namítla Jarmila Zeidlerová. „Ale myslím, že je to dobrý nápad. Možná, že od dvacátého ročníku to tak bude," dodala ředitelka běhu, ale připomněla ještě, že v případě stejné účasti atletů jako tentokrát, by běh startoval příští rok ve dvou vlnách. „Tentokrát jsem to nestihla," přiznala ředitelka Běhu na Čerčanský chlum, Jarmila Zeidlerová.

Mladým „natrhnul triko" senior
Vítězem šestnáctého ročníku Běhu na Čerčanský chlum se stal Miloš Smrčka z Říčan u Prahy. Trať 4500 metrů s převýšením 255 metrů zvládl za 18 minut a 32 vteřin!
Tipněte si, kolik mu je let? Kdo by hádal, že dvacet, nebo třicet, škaredě by se mýlil.

„Bude mi letos šedesát," připomněl muž, který utekl všem. Na chlum se mu běželo dobře. Aby ne, to vítěz přece musí takhle cítit. „Bylo chvílemi až velké teplo. Měl jsem dvě trička, ale vydržet se to dalo," potvrdil.

Jak to muž ve věku, kdy jiní už jen odpočívají, dělá?

„Mě běhání opravdu hodně baví," říká. „Běhám denně. Bydlím u lesa, takže hned z domu vybíhám do přírody. Denně naběhám kolem pětadvaceti kilometrů," dodal muž, který za absolutním rekordem čerčanské trati zaostává o pouhou vteřinu. Kromě atletických podniků vyhledává Miloš Smrčka také závody zimního triatlonu. Tahle mladá sportovní záležitost se skládá z běhu, jízdy na kole a běhu na lyžích. „Čerčanský běh je první v roce a beru ho také jako přípravu na zimní triatlon. Dobrý trénink je, když je tady sníh," usmál se Miloš Smrčka.

Kompletní výsledkovou listinu najdte ZDE