Žádné ledové rampouchy visící z větví čerstvě opadaných stromů, žádné hromadné dopravní nehody na zledovatělých silnicích, žádné přívaly sněhu.

„To je situace, která se opakuje každý rok. Jsou lidé, kteří si přijedou nechat přezout letní pneumatiky za zimní včas, a potom ti, co vyčkávají na první ledovku nebo sníh. Takže zatímco včera jsme měli na přezutí objednaná tři auta, dneska jich máme od rána objednaných dalších šestnáct," uvedl v úterý dopoledne vedoucí benešovského pneuservisu v ulici Ke studánce Martin Hruška.

Díky tomu, že se Benešovsku včerejší ledovka vyhnula, většina dětí školou povinných dorazila na vyučování včas.

„Jestli přišlo nějaké dítě možná o dvě minuty později. Ale že by se jednalo třeba o půlhodinové nebo hodinové zpoždění, to rozhodně ne," nepotvrdila katastrofický scénář ředitelka benešovské ZŠ Dukelská Hana Procházková.

Podobně odpověděla i Jana Kadeřábková, sekretářka z vlašimské Základní školy Vorlina.

„Možná že přišlo tak pět žáků dneska trochu později. Ale jestli to bylo kvůli počasí nebo zda byli u lékaře, jsem se neptala," přiznala Jana Kadeřábková.

Jednou ze škol, která ale s ledovkou problémy měla, byla Základní škola Sázava. Podle slov její ředitelky Zdeňky Kotzotové přišlo na úterní vyučování kvůli špatnému počasí pozdě zhruba třicet dětí.

„Nás se ledovka bohužel dotkla. Minimálně půl hodiny po začátku vyučování se děti trousily s tím, že jim teprve teď přijel autobus," potvrdila ředitelka školy.

Největší problémy měly autobusy, které musely zdolat buď sjezd z poměrně strmého a nepříjemně se klikatícího kopce vedoucího z Nechyby, kde navíc uvízl protijedoucí autobus, a nebo z táhlého kopce od Dojetřic. Tam zůstalo stát bez možnosti jakéhokoliv pohybu velké nákladní auto.

„To vím, protože v té koloně uvízl i jeden náš pedagog, který dorazil do školy s hodinovým zpožděním. Navíc to musel někudy složitě objíždět," dodala Zdeňka Kotzotová.

Plné ruce práce neměli tentokrát ani chirurgové v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie. Jak uvedla Jana Helm Musilová, asistentka marketingu benešovské nemocnice, žádné fraktury z důvodu pádu na zledovatělém povrchu nemuseli v úterý zdravotníci Nemocnice Rudolfa a Stefanie řešit.