„Předměty včelařů, které se dají dezinfikovat, se nelikvidují, ale dezinfikují,“ připomněl Zdeněk Císař, ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární stanice.

K oblastem, které jsou morem včelího plodu na Benešovsku nejčastěji zasaženy patří Podblanicko. Letos se nákaza dotkla konkrétně okolí Vlašimi, Louňovic pod Blaníkem a Lokte. „Zjistili jsme tři ohniska a Krajská veterinární správa proto okamžitě přijala opatření,“ potvrdil státní úředník s tím, že průběh choroby se odvíjí i od toho, jak jsou včelstva silná.

Pastva divokých koní a také zubrů a praturů vytváří na rozsáhlých plochách milovické rezervace vhodné podmínky pro život původních druhů včel.
Vybíjení zvířat v rezervaci není jen planou hrozbou

Kontrola veterinární správy spočívá ve zjišťování nákazy z takzvané včelí měli. Měl je v podstatě směs odpadu na dně úlu, který vytvářejí včely při budování a ošetřování plástů. Obsahuje zbytky vosku a biologické zbytky z včelstva včetně mrtvých včel. Měl jsou registrovaní včelaři, což je také jedna z nutností chovu, povinni odevzdávat.

„Ale včelaři nám pomáhají i sami. V jednom z uvedených konkrétních letošních případů včelař zjistil, že je včelstvo oslabené a včelí plod se nevyvíjí tak, jak by měl. Zjistili jsme tam klinické příznaky onemocnění a potvrdila ho nakonec i bakteriologie. Proto bylo potřeba chov zlikvidovat,“ řekl Zdeněk Císař a připomněl, že přes tři letošní případy, není situace na Benešovsku z pohledu výskytu moru včelího plodu dramatická a je stabilizovaná.

Hraboš polní páchá škody také na ječmeni a ozimé pšenici.
Hraboš v polích. Místo jedu zemědělci nasazují dravce